Przekształcenie spółki: amortyzacja środków trwałych
2012-10-30 13:47
![Przekształcenie spółki: amortyzacja środków trwałych [© Jaroslav Machacek - Fotolia.com] Przekształcenie spółki: amortyzacja środków trwałych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Przeksztalcenie-spolki-amortyzacja-srodkow-trwalych-107816-200x133crop.jpg)
Przekształcenie spółki: amortyzacja środków trwałych © Jaroslav Machacek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z o.o. W ramach podjętych działań restrukturyzacyjnych spółka ta zostanie przekształcona w spółkę komandytową zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, w której to spółce wnioskodawca będzie komandytariuszem. Wnioskodawca zadał pytanie, czy z dniem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową będzie on uprawniony do kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku spółki z o.o. proporcjonalnie do posiadanego udziału oraz czy dokonywane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów wspólników spółki komandytowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.
W świetle powyższego m.in. koszty uzyskania przychodów w spółce niebędącej osobą prawną należy rozliczać na zasadach określonych w art. 8 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 powoływanej ustawy.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
fot. Jaroslav Machacek - Fotolia.com
Przekształcenie spółki: amortyzacja środków trwałych
W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytową odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów każdego ze wspólników spółki komandytowej, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku od momentu dokonania przekształcenia.
Stosownie do treści art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
Zasady ustalania wartości początkowej reguluje art. 22g ww. ustawy. Stosownie do treści art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.
![Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych [© lulu - Fotolia.com] Przekształcenie firmy w spółkę z o.o.: amortyzacja środków trwałych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koszty-podatkowe/Przeksztalcenie-firmy-w-spolke-z-o-o-amortyzacja-srodkow-trwalych-171421-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)