eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStrata ze sprzedaży wierzytelności w podatku PIT i CIT

Strata ze sprzedaży wierzytelności w podatku PIT i CIT

2012-11-10 09:34

Strata ze sprzedaży wierzytelności w podatku PIT i CIT

Strata ze sprzedaży wierzytelności własnej jest kosztem © Africa Studio - Fotolia.com

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności następuje przy uwzględnieniu wartości wierzytelności z należnym podatkiem od towarów i usług. Uchwała NSA z 11 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 3/11.

Przeczytaj także: Rozliczenie straty na sprzedaży wierzytelności

Stan faktyczny: Zaliczenie do kosztów podatkowych straty ze sprzedaży wierzytelności własnej w kwocie brutto (wraz VAT) było przyczyną licznych sporów podatników z organami podatkowymi. Stanowisko sądów administracyjnych nie było jednolite również w kwestii zaliczenia do kosztów straty ze sprzedaży wierzytelności własnej w cenie brutto (wraz z VAT). W związku z tym Prezes NSA wystąpił z wnioskiem o podjęcie uchwały przez NSA w kwestii: „Czy zaliczenie straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o PIT albo na podstawie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT następuje przy uwzględnieniu wierzytelności z należnym VAT, czy bez tego podatku?”.

Uzasadnienie: W podjętej uchwale 7 sędziów NSA sąd stwierdził, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności następuje przy uwzględnieniu wartości wierzytelności z należnym VAT. A zatem podatnicy zbywający wierzytelność własną mają prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą wartość zbywanej wierzytelności, tj. łącznie z podatkiem VAT, jeśli wierzytelność ta wcześniej była zaliczona do przychodów należnych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym CIT lub PIT. W podjętej uchwale NSA stwierdził, że przy ustalaniu straty ze sprzedaży wierzytelności wartość kosztu uzyskania przychodu należy rozumieć w kontekście wartości wierzytelności, nie zaś przychodu należnego. Do kosztów uzyskania przychodu powinna zostać zarachowana więc wierzytelność w wartości brutto (wraz z VAT).

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Strata ze sprzedaży wierzytelności własnej jest kosztem

W podjętej uchwale 7 sędziów NSA sąd stwierdził, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności następuje przy uwzględnieniu wartości wierzytelności z należnym VAT.


KOMENTARZ EKSPERTA
Rozstrzygnięcie podjęte w uchwale przez NSA jest wiążące dla składów orzekających do czasu podjęcia odmiennej uchwały przez NSA. Uznanie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych straty wraz z VAT jest korzystne dla podatników. W przypadku podatników, którzy wcześniej do kosztów podatkowych nie zaliczyli straty ze sprzedaży wierzytelności wraz VAT, warto rozważyć korektę kosztów podatkowych i powiększenia ich o niezaliczoną wcześniej do kosztów część podatku VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: