eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKorekta deklaracji podatkowej z urzędu: sprzeciw

Korekta deklaracji podatkowej z urzędu: sprzeciw

2012-10-18 13:33

Korekta deklaracji podatkowej z urzędu: sprzeciw

Deklaracja podatkowa © bzyxx - Fotolia.com

Obecnie organy podatkowe w niektórych sytuacjach same mogą korygować deklaracje podatkowe składane przez podatników. O fakcie korekty muszą jednak podatnika zawiadomić. Ten może się z taką korektą nie zgodzić i złożyć sprzeciw w określonym terminie. W przeciwnym razie korekta dokonana przez fiskusa nabierze mocy prawnej.

Przeczytaj także: Błąd w deklaracji podatkowej? Złóż korektę

Korekta deklaracji z urzędu odbywa się w ramach czynności sprawdzających i została uregulowana w art. 274 Ordynacji podatkowej. Przepis ten mówi, iż w razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
  1. koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1.000 zł;
  2. zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Z przytoczonego przepisu wynika zatem, iż organ podatkowy jedynie w niektórych sytuacjach może dokonać korekty z urzędu. Sporządzenie takiej korekty nie oznacza jednak, że od razu zastępuje ona deklarację złożoną przez podatnika. Zgodnie bowiem z art. 274 §2 Op organ podatkowy musi uwierzytelnić kopię tak skorygowanej deklaracji oraz kopię tę doręczyć podatnikowi wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Deklaracja podatkowa

Podatnik musi zostać powiadomiony o tym, że nastąpiła korekta jego deklaracji z urzędu z informacją czego korekta ta dotyczy.


Tym samym podatnik musi zostać powiadomiony o tym, że nastąpiła korekta jego deklaracji z urzędu z informacją czego korekta ta dotyczy. Doręczenie powyższych dokumentów jednakże nadal nie oznacza, iż korekta z urzędu zastępuje deklarację złożoną przez podatnika.

Na tak sporządzoną korektę podatnik może bowiem wnieść sprzeciw do organu, który dokonał korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie w tym czasie sprzeciwu anuluje korektę. Dopiero gdy w określonym czasie podatnik sprzeciwu nie wniesie, korekta ta wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika (art. 274 §3 i §4 Op).

Ustawodawca nie wskazał w przepisach, jaką formę winien posiadać sprzeciw, o którym mowa w poprzednim akapicie. Istnieje zatem w tym zakresie dowolność. Warto jednak pamiętać, aby sprzeciw ten posiadał przynajmniej minimum informacji, tj. treść żądania (w tym przypadku sprzeciw na korektę deklaracji z urzędu ze wskazaniem jakiej konkretnie korekty sprzeciw dotyczy), wskazanie osoby, od której pochodzi oraz jej adresu. Warto zawrzeć w nim także dane organu, do którego sprzeciw jest kierowany (z reguły właściwy urząd skarbowy tudzież urząd celny).

Wniesienie sprzeciwu z reguły będzie jednak skutkowało wezwaniem od organu podatkowego celem złożenia wyjaśnień do danej deklaracji, jej uzupełnienia tudzież skorygowania.

Warto wiedzieć
Organ podatkowy jedynie w niektórych sytuacjach ma prawo do skorygowania deklaracji z urzędu. Pomimo tego, że korekta taka stanie się skuteczna (nie zostanie wniesiony na nią sprzeciw), podatnik w przyszłości może ją także korygować. Będzie tak np. w sytuacji, gdy w deklaracji znajdzie się inny błąd aniżeli wykryty i poprawiony przez urzędnika w ramach czynności sprawdzających.
Skorygowanie deklaracji w ramach czynności sprawdzających (a więc z urzędu) nie wyklucza przy tym możliwości jej późniejszej weryfikacji (np. w ramach kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: