eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych

2012-10-16 13:22

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych

Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika © tomispin - Fotolia.com

Niekiedy nie mamy czasu zajmować się rozliczeniami podatkowymi i chcemy to zadanie powierzyć całkowicie doradcy podatkowemu czy innej upoważnionej osobie. W tym artykule przedstawiono zasady dotyczące udzielania pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych.

Przeczytaj także: Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi

Należy pamiętać, że ilekroć w Ordynacji podatkowej jest mowa o „deklaracjach” rozumie się przez to, nie tylko np. deklaracje na zaliczki miesięczne, ale również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci (art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej - dalej: „O.p.”).

Zagadnienie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych reguluje rozdział 9a Ordynacji podatkowej. Został dodany przez ustawę z 16 listopada 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1590). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Przed tą datą istniała wątpliwość, czy podpisanie przez pełnomocnika deklaracji jest możliwe, czy też jest to czynność osobista zastrzeżona wyłącznie dla podatnika, płatnika, inkasenta. W wyniku jednoznacznego uregulowania kwestii możliwości udzielenia pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych zmianie uległy wzory deklaracji podatkowych. Pojawiła się w nich rubryka „imię i nazwisko oraz podpis pełnomocnika”.

Art. 80a Ordynacji podatkowej rozstrzyga, że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja (też deklaracja składana elektronicznie) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu wła-ściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.

Co do zasady również deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników. Wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzór zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa, oraz pełnomocnika jest określony w rozporządzeniu Ministra Finansów – z uwzględnieniem zakresu pełnomocnictwa i danych identyfikujących podatnika, płatnika lub inkasenta. Obowiązuje obecnie takie rozporządzenie z dnia 19 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa.

fot. tomispin - Fotolia.com

Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika

Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby


Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Art. 80b O.p. reguluje konsekwencje podpisania deklaracji przez podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli odrębne od Ordynacji podatkowej ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia te osoby z obowiązku podpisania deklaracji.

W przypadku składania zeznań rocznych PIT, jeżeli podatnik składa zeznanie wspólnie z małżonkiem, zeznanie podpisuje również małżonek, chyba że upoważnił podatnika do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. W takiej sytuacji wystarczy tylko podpis samego podatnika, ale wówczas należy pamiętać, że jest to równoznaczne ze złożeniem przez niego oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania) o upoważnieniu go przez małżonka do złożenia tego wniosku w jego imieniu.

Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika. Warunkiem jest złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego pełnomocnictwa do podpisywania zeznania. Jeżeli podatnik zeznanie składa wspólnie ze swym małżonkiem, to pełnomocnictwo do podpisania zeznania jest skuteczne, gdy zostało udzielone temu samemu pełnomocnikowi przez oboje małżonków.
Podpisanie zeznania przez pełnomocnika zwalnia podatnika/małżonka z obowiązku jego podpisania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: