Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową
2012-10-16 13:22
Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Strata podatkowa a zaliczki na podatek w trakcie roku
Stopniowe odliczanie stratyZasadą jest, iż podatnik może obniżyć dochód podatkowy o wysokość straty z jednego roku podatkowego w najbliższych, kolejno po sobie następujących, 5 latach podatkowych. Może on dokonać wyboru okresu rozliczenia straty podatkowej, z tym że wysokość obniżenia dochodu nie powinna przekroczyć w którymkolwiek z tych lat 50% kwoty poniesionej straty. Odliczanie straty możliwe jest już w momencie obliczania zaliczek na podatek wpłacanych w ciągu roku podatkowego- ich wysokość jest wtedy relatywnie mniejsza.
Ukształtowanie przepisu w taki sposób miało na celu dostosowanie mechanizmu rozliczania strat do aktualnych możliwości płatniczych podatnika. Z różnych względów może on bowiem nie móc lub nie chcieć rozliczać starty w ciągu dwóch pierwszych lat, lecz rozłożyć ją na dłuższy okres. Datą graniczną jest 5 lat, po upływie których rozliczenie straty nie jest dłużej możliwe. Jeżeli podatnik nie dokona takiego rozliczenia w ciągu 5 lat, nierozliczona część straty przepada. W praktyce więc podatnik ma możliwość rozłożenia straty do rozliczenia na okres od 2 do 5 lat.
Warunek niezbędny
Podstawowym warunkiem odliczenia straty jest osiągnięcie dochodu do opodatkowania, od którego będzie można stratę odliczyć. W takim kontekście należy zauważyć, iż w aspekcie podatku dochodowego, podstawowym dążeniem przedsiębiorcy jest zwiększanie swoich kosztów i zmniejszanie dochodu czyli w konsekwencji kwoty podatku do zapłaty. Takie postępowanie może być jednak niezasadne jeśli przez kilka kolejnych lat przedsiębiorca nie generuje dochodu do opodatkowania, wykazując tylko stratę ( lub dochód ten jest na bardzo niewielkim poziomie). W takich przypadkach istnieje bowiem ryzyko, iż podatnik nie będzie mógł rozliczyć straty co spowoduje u niego de facto zwiększenie obciążeń podatkowych.
Zarządzanie stratą w aspekcie optymalizacyjnym polega na takim kształtowaniu wysokości przychodów i kosztów podatnika, aby miał on możliwość rozliczenia straty. W praktyce będą to działania, których ostatecznym rezultatem będzie wykazanie dochodu, od którego można odliczyć stratę. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest bądź przez minimalizację kosztów (przesunięcie kosztów na następne lata) bądź przez maksymalizację przychodów (wykazywanie przychodów w konkretnym roku).
fot. olly - Fotolia.com
Amortyzacja a zarządzanie stratą podatkową
Najpierw obniżenie…
Klasycznym instrumentem służącym do ratowania straty podatkowej jest obniżenie stawek amortyzacyjnych, co pozwala na wygenerowanie niższych kosztów bez wpływu na wielkość produkcji. Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych została wskazana wprost w ustawach dochodowych (art. 16i ust. 5 updop oraz art. 22i ust. 5 updof). Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)