Zwolnienie z VAT dla sprzedaży towarów używanych
2012-10-10 13:16
Zwolnienie z VAT dla sprzedaży towarów używanych © Ruff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Towary używane: zwolnienie w podatku VAT
Sprzedaż używanych towarów, które były modernizowaneZwolniona z VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Na potrzeby tego przepisu przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (czyli np. po zakupie).
Podatnik nie traci prawa do tego zwolnienia z VAT w sytuacji gdy poniósł wydatki modernizacyjne zwiększające wartość początkową środka trwałego i w związku z tym odliczył podatek VAT (przykład 1).
Stanowisko to potwierdziło także Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie naszej redakcji. Jak wyjaśnił resort, brak prawa do odliczenia VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bada się w odniesieniu do nabycia danego towaru, a nie np. w odniesieniu do wydatków na jego naprawę czy też jego ulepszenie, w stosunku do których podatnikowi dokonującemu dostawy przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Tak więc późniejsze odliczenie podatku związanego z wydatkami na modernizację ruchomości, zwiększającą jej wartość początkową, której okres używania przez podatnika dokonującego jej dostawy wyniósł co najmniej pół roku, nie ma wpływu na zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
fot. Ruff - Fotolia.com
Zwolnienie z VAT dla sprzedaży towarów używanych
Natomiast w sytuacji gdy wydatki te nie przekroczyły 15.000 zł, korekty podatnik będzie musiał dokonać tylko gdy sprzedaż nastąpi w ciągu 12 miesięcy, licząc od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano ulepszony środek trwały do użytkowania. W tym przypadku od wydatków modernizacyjnych należy skorygować cały odliczony VAT.
Sprzedaż towarów używanych po rezygnacji ze zwolnienia
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupów dokonanych na potrzeby prowadzonej działalności. Jeżeli jednak zrezygnuje z tego zwolnienia (lub traci do niego prawo), następuje zmiana przeznaczenia towarów i podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku zgodnie z art. 91 ustawy o VAT. Tak więc powstaje wątpliwość, czy w sytuacji gdy podatnik mógł odzyskać część VAT poprzez korektę dokonywaną na podstawie tego przepisu, to sprzedaż tych towarów może być zwolniona z VAT jako sprzedaż towarów używanych.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji wyjaśniło, że w tym przypadku zastosowanie zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie jest możliwe. Jak wskazano, korekta podatku naliczonego będąca wynikiem uzyskania prawa do odliczenia VAT uniemożliwia zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)