eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweMG chce ułatwień dla przedsiębiorców. Będzie kasowe rozliczanie VAT?

MG chce ułatwień dla przedsiębiorców. Będzie kasowe rozliczanie VAT?

2012-10-07 02:25

MG chce ułatwień dla przedsiębiorców. Będzie kasowe rozliczanie VAT?

Będą zmiany w rozliczaniu VAT? © Comugnero Silvana - Fotolia.com

Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia ustawy zmieniającej przepisy dotyczące tzw. małych przedsiębiorców. Jeśli wejdzie ona w życie, będą oni mogli m.in. rozliczać podatek VAT metodą kasową.

Przeczytaj także: Nowe interpretacje przepisów podatkowych Ukrainy

Według badań Komisji Europejskiej Polska znajduje się na niechlubnym drugim miejscu w Unii jeśli chodzi o wysokość administracyjnych kosztów podatkowych i ma trzeci co do wysokości wskaźnik długości czasu potrzebnego do wypełnienia wymogów podatkowych. Ustawa proponowana przez ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ma na celu ułatwienie wykonywania obowiązków wobec fiskusa i obniżenie kosztów tychże.

W założeniach ustawy znalazły się zmiany dążące do zmniejszenia lub nawet całkowitej likwidacji niektórych obciążeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do najważniejszych należy wprowadzenie reguły pełnego kasowego rozliczania podatku VAT dla małych przedsiębiorców. Oznacza to, że podatek ten trzeba będzie zapłacić dopiero po otrzymaniu należności za fakturę. Podobnie też będzie można odliczyć go dopiero po rzeczywistym opłaceniu faktury. MG proponuje wprowadzenie tej metody bez ograniczeń, dla podatników osiągających sprzedaż na poziomie do 2 mln euro.

fot. Comugnero Silvana - Fotolia.com

Będą zmiany w rozliczaniu VAT?

VAT rozliczany kasowo to korzystna opcja dla małych przedsiębiorców

Kolejne pomysły MG związane z podatkiem VAT to skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni, co pozwoli na szybsze skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi, czy skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 30 dni. Minister proponuje zmiany rozliczania tego podatku w imporcie, polegające na wprowadzeniu korzystniejszego dla przedsiębiorcy rozliczenia go na zasadach ogólnych, tj. wraz ze składaniem "zwykłej" deklaracji podatkowej VAT.

Założenia ustawy poszerzają też krąg tzw. "małych podatników", zwiększają do 6 tys. zł wartość zaliczanych bezpośrednio w koszty firmy zakupów, wprowadzają możliwość jednorazowego rozliczania straty podatkowej w podatku dochodowym oraz możliwość stosowania pełnomocnictw ogólnych w postępowaniach skarbowych i podatkowych. Dodatkowo, usługi bezpłatnej pomocy prawnej miałyby nie być obciążane ani podatkiem VAT ani dochodowym.

Projekt ustawy ma zostać w przyszłym tygodniu przekazany do uzgodnień międzyresortowych.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: