eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćProgram antywirusowy w kosztach firmy

Program antywirusowy w kosztach firmy

2012-09-13 13:14

Program antywirusowy w kosztach firmy

Program antywirusowy w kosztach firmy © jamdesign - Fotolia.com

Nabyliśmy program antywirusowy. Okres ochrony komputera ustalono na 24 miesiące. Jak rozliczyć takie nabycie dla celów podatkowych i bilansowych?

Przeczytaj także: Amortyzacja programu komputerowego

Zakupiony na okres 24 miesięcy program antywirusowy stanowi wartość niematerialną i prawną. Jednak ze względu na niską wartość, może on być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się m.in. nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje (czyli również programy komputerowe, w tym antywirusowe) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji).

W przypadku licencji (programów) o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych:
  • na zasadach ogólnych - wyłącznie metodą liniową (przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej nie wyższej niż 50%) albo
  • jednorazowo w miesiącu oddania do używania albo w miesiącu następnym.

Podatnik może również nie wprowadzać licencji (o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł) do ewidencji, a wydatki na jej nabycie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania jej do używania.

Również dla celów bilansowych licencje na programy komputerowe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 12 miesięcy, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości).

fot. jamdesign - Fotolia.com

Program antywirusowy w kosztach firmy

Zakupiony na okres 24 miesięcy program antywirusowy stanowi wartość niematerialną i prawną. Jednak ze względu na niską wartość, może on być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W ramach uproszczeń (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości), a zarazem ujednolicenia z rozwiązaniami stosowanymi dla celów podatkowych, w przypadku nabycia licencji o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł można również dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

W zależności od podjętej przez jednostkę decyzji w zakresie kwalifikacji takiego wydatku, w księgach rachunkowych odniesienie kosztu zakupu programu komputerowego o niskiej wartości może być księgowane:
  • bezpośrednio w koszty, bez zaliczania do wartości niematerialnej i prawnej:
    - Wn konto 40-1 "Zużycie materiałów i energii",
    - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki";
  • za pośrednictwem jednorazowego odpisu amortyzacyjnego:
    - Wn konto 02 "Wartości niematerialne i prawne",
    - Ma konto 30 lub konto 24,
    oraz
    - Wn konto 40-0 "Amortyzacja",
    - Ma konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".

W uzupełnieniu dodajmy, że w przypadku nabycia licencji do programów antywirusowych na okres 12 miesięcy (bądź krótszy), nie mamy do czynienia z nabyciem wartości niematerialnej i prawnej, gdyż warunkiem zaliczenia nabytej licencji (programu) do tej kategorii aktywów (wartości niematerialnych i prawnych) jest przewidywany okres używania dłuższy niż rok.
Zakup taki należy rozliczać jak inne koszty pośrednio związane z przychodem.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: