Leasing samochodu: odliczenie VAT a badanie techniczne
2012-09-04 12:00
Przeczytaj także: Samochód osobowy: leasing a optymalizacja VAT
…nie obejmuje wszystkich umów
Analiza przywołanych powyżej przepisów implikuje wniosek, że obowiązek rejestracji umowy leasingu w odpowiednim urzędzie skarbowym dotyczy tylko leasingu samochodów wskazanych w ust. 1 art. 3 ustawy zmieniającej- art. 3 ust. 6 ustawy zmieniającej odwołuje się bowiem jedynie do samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych wskazanych w ust. 1 tego przepisu. Jeżeli zatem samochód mieści się w katalogu wyłączeń wskazanych w ust. 2 art. 3, dla możliwości pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych nie było konieczne zgłoszenie umowy leasingu w urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011r. Podobny pogląd zaprezentowano w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 lutego 2012r., IBPP2/443-1228/11/Abu, w której wskazano:
„Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych oraz z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do przedmiotowego samochodu, użytkowanego na podstawie ww. umowy leasingu.
Skoro bowiem, jak wskazano w stanie faktycznym, dla ww. samochodu zostało wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów zaświadczenie o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, jak również pojazd ten posiada adnotację w dowodzie rejestracyjnym potwierdzającą, iż jest to samochód ciężarowy, oznacza to, że przedmiotowy samochód nie jest pojazdem, wobec którego obowiązuje limit w odliczaniu podatku naliczonego oraz zakaz odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa do jego napędu.
Wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych, jak i od nabywanego paliwa, nie jest uzależnione od tego czy Wnioskodawca dokonał rejestracji zawartej umowy leasingu przedmiotowego samochodu we właściwym urzędzie skarbowym.”
Spełnienie obowiązków w zakresie dokumentacji…
W takim kontekście należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z ust. 3 art. 3 ustawy zmieniającej, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. W przytoczonym przepisie ustawodawca określił w jaki sposób podatnicy powinny potwierdzić, iż ich pojazdy spełniają warunki, o których mowa w pkt 1– 4. Wskazana regulacja oznacza, iż aby podatnik miał możliwość dokonania pełnego odliczenia VAT naliczonego przy leasingu samochodu konieczne jest uzyskanie z okręgowej stacji kontroli pojazdów zaświadczenia oraz posiadanie dowodu rejestracyjnego, w którym będzie figurować odpowiednia adnotacja.
…niezbędne dla odliczenia VAT
Praktyka pokazuje, iż spełnienie samych warunków wynikających z ustawy, bez posiadania dodatkowego badania technicznego i odpowiednich wpisów w dowodzie rejestracyjnym nie jest wystarczające do uznania, że podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT. Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach zwracają uwagę na konieczność posiadania powyższych dokumentów dla możliwości dokonania pełnego odliczenia VAT od nabycia pojazdu bądź od rat leasingowych i paliwa. Można dla przykładu wskazać na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2012r., IPPP1/443-120/12-6/PR, wydanej w zbliżonym stanie faktycznym (podatnik posiadał tylko homologację ciężarową samochodu), w której organ podatkowy stwierdził:
„skoro – jak wynika z treści wniosku – Wnioskodawca nie zarejestrował umowy leasingu do 31 stycznia 2011r., to w odniesieniu do przedmiotowego samochodu ciężarowego w okresie od 1 stycznia 2011r., stosownie do uregulowań art. 3 ust. 6 ustawy nowelizującej, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingu, nie więcej jednak niż 6.000 zł w całym okresie użytkowania pojazdu.”
We wskazanym przykładzie zatem, podatnik nie będzie mógł odliczać pełnego VAT od rat leasingowych pomimo posiadanej homologacji, która wskazuje, iż jest to samochód podlegający wyłączeniu z zakazu pełnego odliczenia VAT. Nie postarał się on bowiem o posiadanie dodatkowego badania technicznego i wpisu w dowodzie rejestracyjnym- nie wypełnił zatem obowiązków dokumentacyjnych w zakresie wykazania, iż pełne odliczenie mu przysługuje.
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)