Nieopodatkowane przychody w księdze podatkowej
2012-09-04 11:58
Nieopodatkowane przychody w księdze podatkowej © Eisenhans - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przychód z najmu majątku firmy w KPiR
Jeżeli dany rodzaj przychodu nie podlega opodatkowaniu, wówczas nie ma obowiązku ujmowania go w księdze podatkowej, nawet jeśli jest to przychód związany z działalnością gospodarczą. Wśród takich przychodów możemy wyróżnić przychody zwolnione z opodatkowania oraz przychody nieobjęte w danym momencie obowiązkiem podatkowym.Przychody zwolnione z opodatkowania lub niepodlegające opodatkowaniu można jednak ująć w księdze, ale w takim miejscu, gdzie nie będzie miało to wpływu na ustalenie przychodów podlegających opodatkowaniu.
PAMIĘTAJ!
„Neutralną” kolumną, której wartości nie są brane pod uwagę przy obliczaniu przychodów podlegających opodatkowaniu i kosztów niebędących kosztami uzyskania przychodów, jest kolumna 16 „Uwagi”.
Według objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści w kolumnach 2-15. Kolumna ta może być także wykorzystywana np. do wpisywania zaliczek, obrotu opakowaniami zwrotnymi. W kolumnie tej mogą być także ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane. Takimi przychodami mogą być różnego rodzaje dotacje, pomoc finansowa, nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia w naturze otrzymane przez przedsiębiorcę, a zwolnione z opodatkowania.
fot. Eisenhans - Fotolia.com
Nieopodatkowane przychody w księdze podatkowej
„(…) ewentualnym miejscem, gdzie można księgować otrzymane dotacje jest kolumna 16 (Uwagi). W kolumnie tej mogą być ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane.”
(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 września 2011 r. nr IPTPB1/415-71/11-2/ASZ)
Katalog przychodów zwolnionych z opodatkowania zawarty jest art. 21 updof. Tylko niektóre z wymienionych tam przychodów stanowią przychody z tytułu działalności gospodarczej. Dotyczy to w większości różnych form wsparcia ze strony instytucji publicznych, krajowych, europejskich lub międzynarodowych.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Mariusz Olech / Podatki dochodowe w praktyce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)