eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek dochodowy: przychody z nieujawnionych źródeł

Podatek dochodowy: przychody z nieujawnionych źródeł

2012-09-03 13:01

Przeczytaj także: Dochód ze źródeł nieujawnionych a dochód określony w drodze oszacowania


Dowodem na okoliczność, że poczynione wydatki pochodzą z opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania źródeł przychodów mogą być m.in. zawarte umowy o udzielonym kredycie bankowym, prawomocne orzeczenia sądu stwierdzające nabycie spadku, złożone w obowiązującej formie zeznania podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizn.

Każde wszczęte postępowanie podatkowe powinno być zakończone decyzją. Będzie to decyzja wymiarowa bądź też decyzja umarzająca postępowanie podatkowe.

W decyzji podatkowej, zarówno ustalającej zobowiązanie podatkowe, jak i umarzającej postępowanie, organ podatkowy powinien w sposób szczegółowy i wyczerpujący ustosunkować się do zebranego w toku postępowania podatkowego materiału dowodowego. W decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe prawidłowo skonstruowane uzasadnienie, w którym organ podatkowy logicznie i wyczerpująco przedstawi dowody, jakie uznał za niewiarygodne, będzie decydować o zasadności dokonanego wymiaru podatkowego.

PRZEDAWNIENIE
W zakresie przedawnienia zobowiązania podatkowego dotyczącego opodatkowania dochodu nie znajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych, zastosowanie znajdzie przepis art. 68 §4 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe nie powstanie jeżeli decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłyną termin do złożenia zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, za rok podatkowy, którego dotyczy decyzja. Istotny jest tutaj zatem rok, w stosunku do którego toczy się postępowanie w zakresie dochodów ze źródeł nieujawnionych (i na który zostanie wydana stosowna decyzja), a nie rok na który podatnik się powoła.

Powstałe zobowiązanie podatkowe przedawnia się po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (art. 70 § 1 ordynacji podatkowej).

PODATEK OD DOCHODÓW Z NIEUJAWNIONYCH ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW LUB NIE ZNAJDUJĄCYCH POKRYCIA W UJAWNIONYCH ŹRÓDŁACH A ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNO – SKARBOWA .
Na gruncie stosowania art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w doktrynie i orzecznictwie powstał dylemat czy osoba wobec której zastosowano sankcję podatkową, polegającą na pobraniu od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 75% dochodu, może za ten sam czyn być pociągnięta do odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe, którego znamiona określa art. 54 ustawy kodeks karny skarbowy (czynu zabronionego dopuszcza się podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie).

W danym przedmiocie ostatecznie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 12 kwietnia 2011 roku, Sygn. akt P 90/08, orzekł, iż art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, ze zm.) w zakresie, w jakim przewiduje odpowiedzialność karną za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe podatnika będącego osobą fizyczną, któremu za ten sam czyn, polegający na uchyleniu się od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub niezłożenie deklaracji - z narażeniem przez to podatku na uszczuplenie - wymierzono uprzednio zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 75% dochodu, jest zgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując, uiszczenie przez podatnika podatku na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia go od odpowiedzialności karno – skarbowej za popełniony czyn.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: