eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRóżnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym

Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym

2012-08-28 13:20

Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym

Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym © Andrea Danti - Fotolia.com

Mimo, że różnice kursowe kojarzą się głównie jedynie z podatkiem płaconym od dochodu, nie powinni ich lekceważyć ryczałtowcy. Przepisy o ryczałcie ewidencjonowanym nakazują bowiem stosować tutaj odpowiednio przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przy transakcjach walutowych różnice kursowe powstają także i na ryczałcie.

Przeczytaj także: Różnice kursowe gdy ryczałt ewidencjonowany

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Tak mówi art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym.

Art. 6 ust. 1c ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym dodaje przy tym dodatkowo, że do przychodów, o których mowa wyże, z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c updof, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c updof, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.

Same zasady przeliczania przychodów wyrażonych w walutach obcych na złote polskie reguluje art. 11a usta. 1 updof. Zgodnie z nim przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Art. 24c updof mówi natomiast, że w stosunku do uzyskanych wcześniej przychodów dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (ust. 2 pkt 1 updof).

fot. Andrea Danti - Fotolia.com

Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym

Przy transakcjach walutowych różnice kursowe powstają także i na ryczałcie

Ujemne różnice kursowe w stosunku do uzyskanych wcześniej przychodów powstają z kolei, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 updof).

Dodatkowo w art. 24c ust. 4 updof ustawodawca wskazał, że przy obliczaniu powyższych różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane, a gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznego kursu – średni kurs ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przy ryczałcie ewidencjonowanym trzeba ponadto pamiętać, że przepisy odnośnie różnic kursowych stosuje się jedynie w stosunku do uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży. Różnice kursowe związane z wydatkami nie wpływają na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, jako że same wydatki także na jego wysokość wpływu nie mają.

Kolejna istotna kwestia dotyczy sytuacji, kiedy w ogóle różnice kursowe od przychodu mogą tutaj powstać. Otóż analiza art. 24c updof doprowadza do wniosku, iż aby powstały różnice kursowe, zarówno przychód należny jak i faktycznie otrzymany musi być wyrażony w walucie obcej, zaś kursy zastosowane do ich przeliczeń na złote muszą się różnić. Ustawa posługuje się tutaj bowiem pojęciem „przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej”.

Co za tym idzie, podatkowe różnice kursowe nie wystąpią, gdy faktura sprzedaży (czy też rachunek) jest wystawiony w walucie obcej, lecz sama zapłata nastąpiła w złotówkach, tudzież gdy faktura sprzedaży (rachunek) wystawiona jest w złotówkach, a zapłata nastąpiła w walucie obcej.

W sytuacji, gdy warunki wystąpienia różnic kursowych zostaną spełnione, podatnicy często zastanawiają się, jaką stawkę ryczałtu należy do nich zastosować (jako że te są różne w zależności od tego, jakiej wykonanej czynności dotyczy uzyskany przychód). Odpowiedzi na to pytanie nie można znaleźć wprost w przepisach. Jednakże fiskus stoi na stanowisku (z którym zgadza się autor), iż do powstałych różnic kursowych należy stosować tę samą stawkę podatku, która jest właściwa dla przychodu należnego, którego powstała różnica kursowa dotyczy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: