eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweIndos weksla w podatku VAT

Indos weksla w podatku VAT

2012-08-27 13:41

Indos weksla w podatku VAT

Faktura VAT © sbiro77 - Fotolia.com

W obrocie gospodarczym podmioty dokonujące sprzedaży towarów i usług chętnie stosują różnego rodzaju zabezpieczenia swoich wierzytelności. Do przedmiotowych zabezpieczeń należy m.in. przekazywanie przez kontrahentów (dłużników) weksli. Weksle takie mogą być przedmiotem sprzedaży. Tym samym często dochodzi do ich zbycia. Sprzedaż weksli dokonuje się w drodze tzw. indosu (oświadczenia złożonego na odwrotnej stronie weksla).

Przeczytaj także: Zwolnienie z VAT: najem nieruchomości bez faktury?

W związku z powyższym pojawiają się pytania związane z konsekwencjami jakie wywołuje ww. czynność indosowania weksla na gruncie podatku VAT.

Klasyfikacja weksla na gruncie VAT
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Z kolei, przez świadczenie usług rozumie się także każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 5, art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT).

W tym miejscu należy wskazać, iż weksel to rodzaj papieru wartościowego. Tym samym, skutki jego zbycia oceniać należy zgodnie z przepisami odnoszącymi się do zbycia praw majątkowych. Zatem, zbycie prawa majątkowego w postaci weksla stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Co do zasady podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%. Od powyższej reguły ustawodawca przewidział jednakże pewne wyjątki. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, zwalnia się z opodatkowania m.in. usługi w zakresie weksli. Tym samym, zbycie przez podatnika weksla będzie stanowiło czynność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT.

fot. sbiro77 - Fotolia.com

Faktura VAT

Na zbywającym weksel będzie spoczywał obowiązek udokumentowania przedmiotowej transakcji za pomocą faktury VAT

W dalszej kolejności należy wskazać, iż na zbywającym weksel będzie spoczywał obowiązek udokumentowania przedmiotowej transakcji za pomocą faktury VAT. Należy pamiętać, iż w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku, poza klasycznymi danymi takimi jak: numery NIP, nazwy i adresy sprzedawców itp., wskazuje się również przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku. Tutaj będzie to przywołany wyżej art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

W przypadku indosowania weksla podstawą opodatkowania jaką należy wykazać na fakturze będzie kwota należna z tytułu sprzedaży przedmiotowego prawa majątkowego. Jest to bowiem obrót z tytułu ww. czynności (inaczej mówiąc kwota należna z tytułu sprzedaży).

Obowiązek podatkowy w niniejszym przypadku powstanie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż 7 dnia licząc od dnia wykonania usługi (tj. zbycia weksla).

oprac. : Małgorzata Breda / Grupa ECDP Grupa ECDP

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: