eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek VAT: właściwy urząd skarbowy

Podatek VAT: właściwy urząd skarbowy

2012-08-27 13:29

Podatek VAT: właściwy urząd skarbowy

VAT © Yong Hian Lim - Fotolia.com

Podatnicy muszą wiedzieć nie tylko, ile powinni (w większości przypadków) zapłacić podatku, ale także to, z którym organem podatkowym powinni się rozliczać. A tu niestety nie ma jednej reguły. W zależności od tego, z jakim podatkiem mamy do czynienia, właściwość urzędów jest różna. Poniżej przedstawiamy, który urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczeń podatku od towarów i usług.

Przeczytaj także: Urząd skarbowy: przeprowadzka a rozliczenie VAT

Przede wszystkim należy pamiętać, iż na potrzeby podatku VAT właściwość miejscową urzędu skarbowego określa się inaczej, aniżeli w podatku dochodowym. Podstawowe regulacje w tym zakresie znalazły się w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten mówi, że właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Decydujące znaczenie ma tutaj zatem miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a nie siedziby czy zamieszkania.

Przykład
Pan Piotr mieszka w Rawiczu, zaś działalność gospodarczą prowadzi tylko i wyłącznie w Lesznie. W takiej sytuacji, mimo, że w Rawiczu znajduje się urząd skarbowy, podatek VAT pan Piotr rozlicza w Lesznie.


Jeżeli jednak czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych (czyli w sytuacji, gdy np. podatnik posiada kilka miejsc prowadzenia działalności), właściwość miejscową ustala się dla:
  1. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;
  2. osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Tym samym jeżeli pan Piotr z przytoczonego wyżej przykładu prowadziłby działalność gospodarczą zarówno w Rawiczu jak i Lesznie, właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego na potrzeby podatku VAT będzie dla niego naczelnik właściwy ze względu na adres zamieszkania, a więc w Rawiczu.

fot. Yong Hian Lim - Fotolia.com

VAT

Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Z kolei w przypadku podatników:
  1. o których mowa w art. 16 i w art. 17, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, właściwym organem podatkowym jest:
    a) dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby,
    b) dla osób fizycznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania;
  2. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Jeżeli natomiast nie można ustalić właściwości miejscowej w żaden z wyżej wskazanych sposobów, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Są to jednak przypadki szczególne, które stosunkowo rzadko się stosuje.

A gdzie się należy rozliczyć, jeżeli zmiana właściwości nastąpi w trakcie miesiąca (np. wskutek zmiany miejsca zamieszkania tudzież prowadzenia działalności gospodarczej)? Odpowiedzi na to pytanie udziela §13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych. W takich przypadkach właściwym miejscowo organem jest ten, który był dla podatnika właściwym w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego.

Tym samym jeżeli pan Piotr z naszego przykładu, rozliczając się z podatku VAT w Rawiczu, przeprowadziłby się w lipcu do Leszna i tylko tam prowadził działalność gospodarczą, podatek VAT za lipiec rozliczy już w urzędzie skarbowym w Lesznie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: