Podatek dochodowy: aport do spółki cypryjskiej
2012-08-21 12:55
Umowa spółki © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca, osoba fizyczna i rezydent Polski, rozważa wniesienie udziałów posiadanych w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialności (Spółka PL) do spółki osobowej (Spółka Z) zarejestrowanej na Cyprze. Umowa tej spółki zostanie zawarta przez wspólników będących osobami fizycznymi na czas nieokreślony. Spółka ta będzie podmiotem transparentnym podatkowo zgonie z ustawodawstwem wewnętrznym kraju (nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jej dochody będą bowiem opodatkowane na poziomie wspólników spółki). Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji od wniesionego wkładu powinien w Polsce wykazać przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych dodanym z dniem 1 stycznia 2011 r., przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania i opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia udziałów w Spółce PL (lub udziałów innych spółek) do Spółki Z niebędącej osobą prawną na moment wniesienia tych wkładów.
Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tej nowelizacji w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano punkt 50b w brzmieniu: „Wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki”.
fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com
Umowa spółki
Zdaniem Wnioskodawcy, regulacje przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinny znaleźć zastosowanie zarówno do wkładów wnoszonych do polskiej jak i zagranicznej spółki niebędącej osobą prawną. Przyjęcie odmiennego stanowiska w omawianym stanie faktycznym mogłoby doprowadzić do naruszenia podstawowych swobód przewidzianych w prawie wspólnotowym UE.
W świetle powyższego, udziałowiec polskiej spółki dokonujący wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną nie będzie obowiązany do rozpoznania przychodu z tego tytułu bez względu na fakt, czy spółka do której wnoszony jest aport ma swoją siedzibę w Polsce, czy w innym kraju członkowskim UE.
W projekcie założeń do zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 30 kwietnia 2010 r. („Założenia”) Ministerstwo Finansów wskazało argumenty przemawiające za wprowadzeniem powyższej regulacji. Ministerstwo Finansów wyjaśniło m.in. że na gruncie przepisów ustawy o CIT wniesienie przez osobę prawną wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną nie rodzi skutków w podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, Ministerstwo Finansów, wskazując również na rozbieżności pojawiające się w orzecznictwie oraz na dążenie do ujednolicenia zasad opodatkowania dochodów osób fizycznych i prawnych, zaproponowało, żeby wniesienie wkładu nie wywoływało skutków po stronie podmiotu wnoszącego wkład również na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W założeniach Ministerstwo Finansów wskazało potrzebę wprowadzenia regulacji niebudzącej dalszych wątpliwości, tj. przez: „wyłączenie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do przychodów z tytułu wniesienia wkładu do spółki niebędącej osobą prawną.”
Powyższe rozwiązanie opiera się na konstrukcji zbliżonej do odroczenia opodatkowania, zgodnie z którą przychód ten będzie opodatkowany dopiero w momencie jego faktycznej realizacji, czyli w momencie wystąpienia przyszłych zdarzeń generujących obowiązek podatkowy takich jak np. sprzedaż udziałów.
Przed 1 stycznia 2011 r. kwestia opodatkowania wkładów wnoszonych do spółek osobowych była przedmiotem kontrowersji zarówno w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zdaniem Wnioskodawcy, dotychczasowy spór stracił rację bytu z dniem 1 stycznia 2011 r., kiedy weszła w życie nowelizacja do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obecnie, w kontekście niebudzącego wątpliwości brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz założeń przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Z nie powoduje obowiązku wykazania w Polsce przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowego od osób fizycznych.(…)
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest obowiązany do rozpoznania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przeniesienia składników majątku, będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)