eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRefakturowanie usług turystycznych

Refakturowanie usług turystycznych

2012-08-14 13:18

Refakturowanie usług turystycznych

Faktura ©  katalinks - Fotolia.com

Zamierzamy kupować usługi turystyczne (na fakturę VAT-marża). Kosztami tych usług będziemy obciążać kontrahenta, na zasadzie refakturowania, lub będziemy przekazywać je kontrahentom nieodpłatnie (w ramach nagrody za zrealizowane obroty). Jakie skutki w VAT wywoła ww. zdarzenie?

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Jeżeli podatnik obciąża kontrahenta za usługę turystyki po cenie jej zakupu, VAT należny nie wystąpi. Jedyną konsekwencją w VAT będzie konieczność wystawienia faktury (refaktury). Natomiast jeżeli usługa będzie przekazana nieodpłatnie, to ze względu na związek z działalnością gospodarczą pozostanie ona poza regulacjami ustawy o VAT.

W przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Oznacza to, że jeżeli podatnik obciąża kontrahenta wartością zakupionej usługi turystyki, to należy uznać, że świadczy on dla kontrahenta taką właśnie usługę. Powinien zatem usługę tę opodatkować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami w VAT.

Trzeba przy tym pamiętać, że art. 119 ustawy o VAT określa szczególną procedurę opodatkowania usług turystyki. W tym przypadku podstawą opodatkowania VAT jest generalnie kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Usługę taką dokumentuje się fakturą VAT-marża, na której nie wykazuje się kwoty podatku. Co istotne - organy podatkowe uznają, że opodatkowanie w systemie marży ma zastosowanie również przy refakturowaniu kosztów usług turystycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2011 r., nr IPPP1-443-500/11-2/PR. Zaznaczamy jednak, że interpretacja ta dotyczy zakupu m.in. wycieczek dla pracowników z ZFŚS, a obecnie organy podatkowe uznają, że administrowanie środkami Funduszu jest poza VAT. Niemniej jednak sentencja zawarta w tej interpretacji potwierdza, iż przy refakturowaniu usług turystycznych może mieć zastosowanie szczególna procedura opodatkowania marży. Organ podatkowy uznał bowiem:

"(…) fakt, iż Wnioskodawca nabywając usługę turystyczną (kolonie) od biura turystycznego na rzecz swoich pracowników nie działa jako biuro podróży, nie stoi na przeszkodzie dla zastosowania szczególnych zasad opodatkowania (dotyczy opodatkowania w systemie marży - przyp. red.). (…)"

fot. katalinks - Fotolia.com

Faktura

Refakturowanie usług turystycznych

WAŻNE: Jeżeli podatnik refakturuje na kontrahenta usługę turystyczną bez doliczania jakiejkolwiek marży (czyli obciąża kontrahenta po cenie zakupu usługi), to marża wyniesie 0 zł i kwota podatku należnego nie wystąpi.

Transakcję tę trzeba będzie udokumentować fakturą (tu: fakturą VAT-marża). Ponieważ jednak podstawa opodatkowania i VAT należny nie wystąpi, transakcja, o której mowa, nie będzie wykazana w deklaracji VAT. Tak też uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 września 2010 r., nr IBPP1/443-549/10/AW:

"(…) gdy Wnioskodawca (…) dokonuje odsprzedaży zakupionych uprzednio usług turystycznych (udokumentowanych przez dostawców fakturą "VAT MARŻA") bez doliczania swojej prowizji, czyli marży jako pośrednika (marża wynosi 0 zł), ma również obowiązek (...) wystawienia faktury VAT MARŻA dokumentującej dokonaną przez niego sprzedaż usługi turystycznej bez konieczności wykazywania w niej podatku należnego.

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Brak uzyskania marży na danej transakcji oznacza brak podstawy opodatkowania, a konsekwentnie i brak kwoty podatku.

Tym samym transakcja ta nie będzie wykazana w deklaracji VAT. (…)"


Natomiast jeżeli udział w wycieczce kontrahenci otrzymują w formie nagrody (np. za zrealizowane obroty), to przekazanie ww. świadczenia jest poza regulacjami ustawy o VAT. Wprawdzie niektóre usługi nieodpłatne uznawane są za usługi odpłatne (na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o VAT), lecz dotyczy to tylko tych usług, które nie są związane z działalnością gospodarczą podatnika. W przedmiotowej sprawie związek taki jednak istnieje, co wyklucza konieczność opodatkowania nieodpłatnego przekazania na podstawie ww. przepisu.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: