Podatek VAT: WDT a sprzedaż w kraju
2012-07-24 13:28
Faktura VAT © lagom - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie dla każdego
Rozpatrzmy następującą sytuację: Niemiecka firma budowlana nabyła u polskiego przedsiębiorcy materiały budowlane. Na potrzeby tej transakcji nabywca podał swój niemiecki numer VAT UE. Także polski przedsiębiorca jest zarejestrowany na potrzeby transakcji unijnych i posiada unijny NIP. Nabyte towary jednak nie opuściły Polski. Niemiecka firma wykorzysta je bowiem przy świadczeniu usług budowlanych na nieruchomościach znajdujących się na terytorium RP. Czy w takiej sytuacji polski podatnik może uznać tę transakcję jako WDT i zastosować preferencyjną stawkę podatku?Definicja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została podana w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Jest nią mianowicie wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (czyli w ramach dostawy opodatkowanej podatkiem VAT) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Pozostałe warunki uznania transakcji za WDT zostały określone w dalszych przepisach art. 13 przytoczonej ustawy, jednakże w naszym przypadku nie ma potrzeby ich rozpatrywania, jako że podatnik z przykładu nie spełnia przesłanek wskazanych już w ust. 1. Nie występuje tutaj bowiem przemieszczenie towarów z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego. Towary będące przedmiotem transakcji pozostaną w Polsce, i mimo że ich nabywcą jest kontrahent z Niemiec, w Polsce będą też wykorzystane. Transakcja ta nie nosi zatem znamion WDT.
fot. lagom - Fotolia.com
Faktura VAT
Co za tym idzie, transakcję taką należy uznać jako sprzedaż krajową i opodatkować wg właściwych w Polsce stawek podatku VAT. W przypadku materiałów budowlanych w większości będzie to stawka podstawowa 23%.
Warto wiedzieć
Ustawodawca bardzo restrykcyjnie podchodzi do stosowania 0% stawki podatku w przypadku WDT. Aby było to możliwe, zarówno nabywca jak i dostawca muszą być podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, a ich numery VAT UE muszą znaleźć się na fakturze dokumentującej taką dostawę. Dodatkowo musi wystąpić przemieszczenie towarów z Polski na teren innego państwa członkowskiego i sprzedawca jest zobowiązany posiadać dowody potwierdzające to przemieszczenie, a dokładniej mówiąc, dokumenty potwierdzające dostarczenie towarów do miejsca ich przeznaczenia (dokumenty te różnią się w zależności od tego, kto dokonuje przemieszczenia towarów). Wymagana jest także specyfikacja towarów będących przedmiotem WDT.
Niespełnienie któregokolwiek z wymienionych wyżej warunków będzie skutkować tym, że dana transakcja zostanie opodatkowana w Polsce wg stawek podatku tutaj właściwych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)