ZFŚS: korzyści w podatku dochodowym
2012-07-09 13:10
ZFŚS: korzyści w podatku dochodowym © anna - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy
Przeznaczenie środków z ZFŚSJeżeli pracodawca zdecyduje się na utworzenie ZFŚS, musi pamiętać, że środki z funduszu świadczeń socjalnych przeznaczane są na określony cel, tj. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na:
- rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,
- dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
- tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, na warunkach określonych w regulaminie ZFŚS.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, na co konkretnie może przeznaczyć środki ZFŚS. Warto zatem wiedzieć, że mogą być one przeznaczone np. na:
- krajowy i zagraniczny wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany indywidualnie przez pracownika,
- wypoczynek wczasowy organizowany indywidualnie przez pracownika,
- wypoczynek w dni wolne od pracy organizowany w formie turystyki grupowej,
- działalność kulturalno-oświatową, w postaci imprez artystycznych, kulturalnych, rozrywkowych oraz zakupu biletów na takie imprezy,
- zakup bonów okolicznościowych z okazji świąt Bożego Narodzenia, wielkanocnych czy Dnia Kobiet,
- udzielanie pożyczek na cele mieszkaniowe,
- nieobligatoryjne specjalistyczne badania lekarskie,
- zakup podręczników i przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży.
fot. anna - Fotolia.com
ZFŚS: korzyści w podatku dochodowym
WARTO PAMIĘTAĆ!
Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (kryteria przyznawania świadczeń).
Odpisy na ZFŚS jako KUP
W przypadku podjęcia decyzji o utworzeniu ZFŚS środki pieniężne należy gromadzić w postaci odpisu podstawowego na wyodrębnionym rachunku bankowym. Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu poprzedniego roku – jeżeli było wyższe. W 2012 roku wysokość odpisu na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wynosi 1.093,93 zł.
Istotne jest, że odpis na ZFŚS stanowi koszt uzyskania przychodów firmy, a zatem ma wpływ na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Proszę bowiem zawrócić uwagę na regulacje zawarte w updof, które wskazują, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
- odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika – kosztem są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu (art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b),
- wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS – kosztem są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 42),
- kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, w części pokrytej ze środków ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 51).
A zatem zasadą jest możliwość zaliczania do kosztów odpisów na ZFŚS, ale już wydatki ponoszone ze środków tego funduszu nie stanowią KUP i należy o tym pamiętać.
oprac. : Artur Kowalski / Podatki dochodowe w praktyce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)