Nadpłata i zwrot podatku gdy zaległości podatkowe
2012-06-27 12:15
Nadpłata i zwrot podatku © nestonik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek VAT: wniosek o stwierdzenie nadpłaty
Nadpłata podatku została określona w art. 72 Ordynacji podatkowej. Jest to przede wszystkim kwota nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Z nadpłatą mamy do czynienia ponadto także w sytuacji, gdy płatnik pobrał podatek nienależnie lub w wysokości większej od należnej (a także w kilku innych sytuacjach). W tym celu należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku (o czym mówi art. 75 Ordynacji podatkowej).Zwrot podatku VAT został natomiast unormowany w art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten w uproszczeniu mówiąc stanowi, że jeżeli w danej deklaracji podatkowej kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik może żądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Żądanie takie wyraża się w składanej deklaracji VAT, wypełniając odpowiednie pola. Zwrotu tego nie winno się utożsamiać z nadpłatą podatku.
Trzeba pamiętać, że wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i uznaniem go za zasadny przez organ podatkowy nie oznacza jednak, że podatnik automatycznie otrzyma pieniądze. W pierwszej kolejności bowiem organ sprawdzi, czy podatnik nie ma zaległości podatkowych.
Zgodnie bowiem z art. 76 Ordynacji podatkowej nadpłata podatku w pierwszej kolejności podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a dopiero w przypadku ich braku podlega zwrotowi. Na powyższe organ wydaje postanowienie, na które służy zażalenie.
Co ważne, jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, zgodnie z art. 62 Ordynacji podatkowej nadpłatę taką zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Co za tym idzie, jeżeli przykładowo podatnik ma zaległości podatkowe w latach 2008, 2009 i 2011, powstała nadpłata w pierwszej kolejności zostanie przekazana na pokrycie zaległości (wraz z odsetkami) z roku 2008, następnie z roku 2009 i na końcu z roku 2011. Trzeba jednak pamiętać, że zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że podatnik nie wskaże, na poczet której zaległości podatkowej powstała nadpłata ma zostać zaliczona (tym samym w pierwszej kolejności to podatnik decyduje, którą zaległość chce uregulować z nadpłaty podatku, a dopiero gdy tego nie zrobi, fiskus zalicza ją na poczet najstarszej zaległości).
fot. nestonik - Fotolia.com
Nadpłata i zwrot podatku
Powyższy tryb postępowania ma zastosowanie także do zwrotu podatku VAT (w pierwszej kolejności jest on przeznaczony na zaległości podatkowe i odsetki, a dopiero gdy tych nie ma, podlega zwrotowi).
W przypadku braku zaległości oraz bieżących zobowiązań podatkowych zwrot nadpłaty jest dokonywanych na wskazany rachunek bankowy podatnika (płatnika lub inkasenta), gdy ten jest obowiązany do jego posiadania, tudzież w gotówce, jeżeli podmioty te rachunku nie posiadają. Co ważne, organ podatkowy nie dokonuje zwrotu nadpłaty a zalicza ją na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jeżeli kwota nadpłaty nie przekracza 8,80 zł (czyli gdy jej wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym), chyba że podatnik wystąpi o jej zwrot. W przypadku zwrotu podatku VAT, zwrot ten jest dokonywany jedynie na konto bankowe podatnika (w banku mającym siedzibę na terytorium RP) tudzież na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest on członkiem.
Podatnik może także wystąpić z wnioskiem o zaliczenie czy to zwrotu podatku VAT, czy też nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)