Kapitał zakładowy: usługi doradcze a koszty firmy
2012-06-14 12:33
Usługi doradcze a koszty firmy © anna - Fotolia.com
Przeczytaj także: NSA: podwyższenie kapitału zakładowego w koszty?
Istota sporuPodatnik we wniosku o interpretację wskazał, iż w związku z ciągłym rozwojem swojej działalności podejmuje liczne działania nakierowane na najkorzystniejsze pozyskanie kapitału niezbędnego do sfinansowania bieżącej oraz przyszłej działalności operacyjnej. Dążąc do realizacji tych działań zawarł umowę, której przedmiotem było świadczenie usług doradczych w związku z przeprowadzeniem procesu pozyskania kapitału. W ramach tej umowy przygotowana została informacja o bieżącej sytuacji podatnika oraz o jego przyszłej pozycji rynkowej. Informacja obejmowała m. in. analizę finansową oraz majątkową. Spółka wskazała, iż celem przygotowania analizy było uzyskanie kompletnej i rzetelnej informacji o jej obecnej i przyszłej pozycji. Analiza będzie także wykorzystywana przy wyborze najkorzystniejszego źródła pozyskania kapitału na dalszą działalność i może mieć wpływ na podjęcie decyzji o emisji publicznej. Jednakże, jak zauważyła spółka, na moment podpisania umowy oraz na moment złożenia wniosku o wydanie interpretacji nie została podjęta uchwała walnego zgromadzenia wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.
W tym stanie faktycznym spółka chciała uzyskać odpowiedź, czy tego typu wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
Odpowiedź fiskusa…
Fiskus zanegował możliwość zaliczenia do kosztów wydatków związanych zakupionym usługami doradczymi, jeśli wydatki te ostatecznie doprowadzą do podwyższenia kapitału. Organ podatkowy argumentował, iż koszty ponoszone w celu utworzenia lub powiększenia kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p., a więc koszty poniesione na utworzenie lub powiększenie źródła przychodów, nie mogą być uznane za koszty podatkowe. Nie odnoszą się one bowiem do przychodu podatkowego. Są bezpośrednio powiązane z przeprowadzeniem neutralnej podatkowo operacji na kapitale przedsiębiorcy. Zdaniem fiskusa, wydatki na usługi doradcze można bezpośrednio powiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego i z tego względu nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
fot. anna - Fotolia.com
Usługi doradcze a koszty firmy
Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego. Uznał, że wydatków poniesionych na usługi doradcze, również wówczas, gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, nie można kwalifikować do kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Są to wydatki związane z funkcjonowaniem ogólnym spółki, służące zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, które nie wykazują związku z konkretnym przychodem. Takie wydatki - stanowiące koszty pośrednie - podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dniu, na który ujęto ten koszt w księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4, 4d i 4e u.p.d.o.p.). Wyłączenie ich z kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)