eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweAmortyzacja i sprzedaż środków trwałych a ryczałt

Amortyzacja i sprzedaż środków trwałych a ryczałt

2012-06-12 11:41

Amortyzacja i sprzedaż środków trwałych a ryczałt

Amortyzacja i sprzedaż środków trwałych a ryczałt © Nazzalbe - Fotolia.com

Przedsiębiorcy płacący z prowadzonej działalności gospodarczej podatek od uzyskanego dochodu, w rachunku podatkowym uwzględniają koszty uzyskania przychodu, w tym dokonywane od wartości początkowej środków trwałych odpisy amortyzacyjne, a wśród nich jednorazowe odpisy amortyzacyjne. Środki trwałe oczywiście w przyszłości mogą zostać zbyte. Jak jednak opodatkować ich sprzedaż, jeżeli po zakończeniu amortyzacji podatnik zmienił formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany?

Przeczytaj także: Sprzedaż środka trwałego: w kosztach tylko wartość historyczna

Rozpatrzmy następującą sytuację: W latach 2007 - 2011 przedsiębiorca opłacał podatek dochodowy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. W tym czasie dokonał zakupu maszyn i urządzeń, do których w większości zastosował amortyzację jednorazową. Pozostałe były amortyzowane metodą degresywną, tudzież przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych, dzięki czemu do końca roku 2011 wszystkie nabyte składniki majątku zostały w całości zamortyzowane. Na rok 2012 podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Obecnie zamierza sprzedać kilka z powyższych maszyn. Jak opodatkować uzyskany z tego tytułu przychód? Czy na wysokość podatku wpływa to, że maszyny te zostały już w całości zamortyzowane (w tym część z nich poprzez tzw. amortyzację jednorazową)?

Wybór opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej powoduje, że opodatkowaniu podlega nie dochód uzyskany ze sprzedaży towarów i usług (czy też innych składników majątku firmy) a przychód (bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu). Z drugiej strony ustawodawca przewidział dla takich przychodów z reguły niższe stawki podatku, aniżeli te, które stosuje się do dochodu. Przypomnijmy, iż są to przede wszystkim stawki: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% w zależności od tego, z jakich czynności przychód został osiągnięty.

Stawka ryczałtu dla zbywanych środków trwałych została określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f) ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Przepis ten mówi, że stawkę 3% stosuje się m.in. do przychodów z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz składników majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Większego znaczenia nie ma tutaj fakt, że zbywane środki trwałe zostały już w całości zamortyzowane (w tym poprzez tzw. amortyzację jednorazową) w czasie, gdy podatnik płacił z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatek od uzyskanego dochodu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

fot. Nazzalbe - Fotolia.com

Amortyzacja i sprzedaż środków trwałych a ryczałt

Sprzedaż środków trwałych po zakończeniu amortyzacji - jaki podatek?

Warto wiedzieć
Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (tudzież płacący podatek liniowy) są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, określonej w art. 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym prowadzą wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zasady jego prowadzenia określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

§14 ust. 6 tego rozporządzenia mówi, że w razie zmiany formy opodatkowania, jeżeli podatnik prowadził ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, może kontynuować prowadzenie tej ewidencji, w sposób określony w przepisach niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem, że ewidencja ta odpowiadać będzie wymogom określonym w tym rozporządzeniu w §14. ust. 1. Przepis ten mówi, że wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinien zawierać co najmniej następujące dane:
  1. liczbę porządkową;
  2. datę nabycia;
  3. datę przyjęcia do używania;
  4. określenie dokumentu stwierdzającego nabycie;
  5. określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
  6. symbol Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów;
  7. wartość początkową;
  8. stawkę amortyzacyjną;
  9. zaktualizowaną wartość początkową;
  10. datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji albo datę zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawiera wszystkie elementy wymienione wyżej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: