Różnice kursowe na VAT poza podatkiem dochodowym
2012-06-04 13:19
Różnice kursowe na VAT poza podatkiem dochodowym © delux - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatkowe różnice kursowe od podatku VAT?
(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1508/10 - orzeczenie prawomocne)W rozpatrywanej sprawie spółka wystawiała faktury w walutach obcych, na których VAT należny wykazywała w dwóch walutach: obcej i polskiej. Uważała, że dla celów podatku dochodowego różnice powstałe na kwocie VAT mogą zostać rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów, mimo że nie są to różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ustawy o PDOP. Według spółki, wynika to z faktu, iż katalog wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów jest katalogiem otwartym, a ponadto różnice te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, określającym wydatki wyłączone z kosztów podatkowych.
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się zarówno organ podatkowy, do którego spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację w tej sprawie, jak i sąd administracyjny I instancji.
Również NSA, do którego spółka wniosła skargę kasacyjną uznał, że różnice powstałe na kwocie VAT nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Według sądu:
"(...) to, że różnice w wycenie kwot podatku od towarów i usług, wynikające z ryzyka kursowego, nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. wprost, nie oznacza, że są one kosztem podatkowym. Jakkolwiek przepis art. 15a ust. 1 wyodrębnia różnice kursowe m.in. w kosztach podatkowych, to jednak nie mają one autonomicznego charakteru. Dopiero, jeżeli wynikający z transakcji gospodarczej wydatek ma związek z przychodem i zostanie uznany za koszt podatkowy, to również różnice kursowe z takim wydatkiem (kosztem uzyskania przychodów) związane mogą zostać uznane za koszt podatkowy. Istota różnic kursowych polega na urealnieniu przychodów i kosztów podatkowych z tytułu zmian kursów waluty. Jeżeli więc w określonym stanie faktycznym nie ma kosztu uzyskania przychodu, to nie ma również podstawy do jego urealniania. W przypadku podatku od towarów i usług ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wyraził zasadę, że podatek ten nie wywołuje na jej gruncie skutków podatkowych. Jest neutralny podatkowo. Zasada ta dotyczy zarówno kosztów uzyskania przychodów, jak i przychodów (podkreśl. red.). (...)"
fot. delux - Fotolia.com
Różnice kursowe na VAT poza podatkiem dochodowym
Od redakcji:
Organy podatkowe, a także sądy administracyjne są zgodne co do tego, że podatnicy ustalający różnice kursowe metodą podatkową nie mogą ujmować w przychodach/kosztach podatkowych różnic od należności/zobowiązań w części przypadającej na kwotę VAT. Naszym zdaniem, takie stanowisko jest jak najbardziej słuszne i wprost wynika z przepisów podatkowych.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)