Od 2013 r. nowe zasady wystawiania faktur VAT
2012-06-03 12:00
Nowe zasady wystawiania faktur VAT © JohanKalen - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur w 2013 r.?
Jednak Ministerstwo Finansów planuje uchylenie art. 106 ustawy i wprowadzenie nowych przepisów dotyczących fakturowania w dodanych art. 106a-106r. Przepisy te miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o VAT, zmiany te mają na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmian wprowadzonych dyrektywą 2010/45/UE poprzez uproszczenie fakturowania. Proponuje się wprowadzenie zmian dotyczących ogólnych zasad wystawiania faktur oraz podmiotów obowiązanych do ich wystawienia, a także przedmiotu i treści faktury.
Przewiduje się istotną zmianę w zakresie wystawiania faktur uproszczonych (gdy kwota faktury nie przekracza równowartości 100 euro, proponuje się przyjąć tu kwotę 450 zł) i faktur zbiorczych, a także faktur wystawianych na żądanie.
W projekcie ustawy uregulowano również termin wystawienia faktury oraz obowiązek wystawienia i przekazania określonej ilości egzemplarzy faktury. Zakresem ustawy objęte będą też zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur, a także sposób i terminy przechowywania faktur oraz tryb ich udostępniania właściwym organom.
Ponadto ważną zmianą w zakresie fakturowania jest propozycja wyeliminowania faktur wewnętrznych. Zmiana ta, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, jest konieczna, ze względu na fakt, iż właściwe regulacje unijne nie przewidują możliwości wystawiania tego rodzaju faktur.
fot. JohanKalen - Fotolia.com
Nowe zasady wystawiania faktur VAT
Przy czym ma być wprowadzony obowiązek w zakresie dokumentowania niektórych czynności, umieszczania dodatkowych informacji na wystawianych fakturach VAT. Będą to przykładowo wyrazy: "metoda kasowa", "samofakturowanie", "procedura marży dla biur podróży", "procedura marży - towary używane" czy "odwrotne obciążenie".
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Aleksandra Węgielska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)