Umorzenie udziałów: dochód w podatku dochodowym
2012-05-31 10:44
![Umorzenie udziałów: dochód w podatku dochodowym [© anna - Fotolia.com] Umorzenie udziałów: dochód w podatku dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/udzialy-w-spolce-z-o-o/Umorzenie-udzialow-dochod-w-podatku-dochodowym-95166-200x133crop.jpg)
Podatek dochodowy © anna - Fotolia.com
Przeczytaj także: Darowizna i umorzenie udziałów a podatek dochodowy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca może otrzymać od ojca w darowiźnie udziały w spółce z o.o. Ich wartość zostanie wskazana w umowie darowizny w wartości rynkowej z dnia dokonania darowizny. W przyszłości udziały te mogą zostać umorzone (w drodze umorzenia przymusowego lub automatycznego). Wnioskodawca zadał pytanie, jak w takim przypadku należy ustalić dochód z tytułu umorzenia udziałów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).
Umorzenie może być przeprowadzone:
• za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
• bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
• w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe (automatyczne).
Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W myśl art. 199 § 2 umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.
fot. anna - Fotolia.com
Podatek dochodowy
Umorzenie udziałów: dochód w podatku dochodowym
Z powyższego wynika, że instytucja umorzenia udziałów nie jest instytucją jednolitą, a w aktualnym stanie prawnym istnieją trzy sposoby umorzenia udziałów. Umorzenie warunkowe jest zaś sposobem szczególnym. Dochodzi do niego w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, zarówno pewnego jak i niepewnego. W takim przypadku odbywa się ono bez podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników. Przy czym umowa spółki musi określać przesłanki i tryb umorzenia. Brak takiej regulacji prowadzi do nieważności umorzenia. Umorzenie warunkowe określone jest mianem umorzenia automatycznego w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, ale może przybrać też charakter umorzenia sankcyjnego, jeśli umowa spółki przewiduje sytuacje wywołujące negatywne skutki dla wspólnika jako rodzaj sankcji.
Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, że zarówno umorzenie przymusowe jak i umorzenie automatyczne odbywa się bez zgody wspólnika. W związku z powyższym umorzenie automatyczne należy traktować jako podtyp umorzenia przymusowego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).
![Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie [© lightwavemedia - Fotolia.com] Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/udzialy-w-spolce-z-o-o/Koszty-podatkowe-od-umorzenia-akcji-w-darowiznie-128501-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)