eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie

NSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie

2012-05-24 12:15

NSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie

NSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie © sbiro77 - Fotolia.com

Polskie przepisy, w zakresie, w jakim wymagają posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę, nie naruszają przepisów unijnych (wyrok NSA z 3 lutego 2012 r., sygn. akt I FSK 589/11 - orzeczenie prawomocne).

Przeczytaj także: Faktura korygująca a deklaracja VAT-7

Kwestią sporną w sprawie rozstrzyganej przez NSA było to, czy kwoty wynikające z dokonywanych korekt faktur obniżają u sprzedającego podstawę opodatkowania (kwotę podatku należnego) w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury korygującej, także w przypadku nieposiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

WSA stwierdził, że przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE, w szczególności art. 73-92, nie wprowadzają jako warunku powstania prawa do obniżenia obrotu i podatku VAT obowiązku posiadania dowodu doręczenia faktury korygującej nabywcy towaru lub usługi. Oznacza to, że ustawodawca krajowy nie mógł wprowadzać wymogów formalnych, które zaprzeczałyby powyższej zasadzie. Stąd też - zdaniem sądu - art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT, stanowiące o konieczności posiadania odbioru korekty faktury przez nabywcę (chodzi o korekty "in minus"), są sprzeczne z prawem wspólnotowym.

fot. sbiro77 - Fotolia.com

NSA: przy korekcie faktury VAT potwierdzenie

Przy korekcie faktury VAT potrzebne jest potwierdzenie


NSA jednak miał inne zdanie. W uzasadnieniu sąd powołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 stycznia 2012 r. w sprawie C-588/10, w którym uznano, że przepisy krajowe odnoszące się do konieczności posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę są zgodne z przepisami unijnymi. NSA uznał:
"(...) art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT należy interpretować w ten sposób, że obniżenie za dany okres rozliczeniowy podstawy opodatkowania, wynikającej z pierwotnej faktury, zależne jest od posiadania przez podatnika, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres, potwierdzenia, w dowolnej formie, otrzymania korekty faktury przez nabywcę towarów lub usług. Jeżeli jednak uzyskanie takiego potwierdzenia - w rozsądnym terminie - jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to obniżenie podstawy opodatkowania jest możliwe, jeżeli podatnik wykazał, że dochował należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury. W tym celu mogą posłużyć kopie korekty faktury i pisma z przypomnieniem skierowane do nabywcy towarów lub usług celem wysłania potwierdzenia odbioru, dowody zapłaty lub przedłożenie dokumentów księgowych umożliwiających określenie kwoty rzeczywiście zapłaconej na rzecz podatnika z tytułu danej transakcji przez nabywcę towarów lub usług. (...)"

Od redakcji:
Przypominamy, że dotychczas sądy nie zajmowały jednolitego stanowiska w sprawie konieczności posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Po wyroku TS UE można jednak spodziewać się, że sądy krajowe będą uzależniały prawo do obniżenia VAT należnego od posiadania tego potwierdzenia, tak jak to uznał NSA w przytoczonym wyroku.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: