eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWyrok sądu: pomyłka sądowa

Wyrok sądu: pomyłka sądowa

2012-05-23 13:47

Wyrok sądu: pomyłka sądowa

Pomyłka sądowa © Ruff - Fotolia.com

Sprzeczność między sentencją wyroku a treścią jego uzasadnienia nie jest prawidłowym rozstrzygnięciem sądu. Należy ją traktować jako pomyłkę sądową. Przekonał się o tym jeden z podatników.

Przeczytaj także: KPP: orzeczenia sądowe niezgodne z prawem a odszkodowanie

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę wyroku sądu pierwszej instancji, w którym z jego sentencji wynikało coś zupełnie innego niż z jego uzasadnienia. Mianowicie z wyroku wynikało, że sąd uchyla decyzję izby skarbowej, natomiast jego uzasadnienie zawierało argumenty za oddaleniem skargi podatnika.

Co w sentencji, co w uzasadnieniu?

Zagadnienie, jakim zajmował się sąd pierwszej instancji dotyczyło kwestii, czy zawarcie notarialnej umowy przedwstępnej na wybudowanie i przeniesienie własności mieszkania daje prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że samo tylko zawarcie umowy przedwstępnej nie daje podatnikowi prawa do ulgi. Podatnik bowiem powinien przeznaczyć wydatki ze sprzedaży lokalu na własne cele mieszkaniowe. Tak wynikało z uzasadnienia wyroku. Jednakże sama sentencja tego wyroku wskazywała na coś zupełnie innego – że sąd zaskarżoną decyzję izby podatkowej uchyla.

Podatnik prosi o wykładnię

W związku z istniejącymi rozbieżnościami podatnik zwrócił się do sądu, który wydał wyrok o dokonanie jego wykładni. Sąd ten jednak odmówił wskazując, że wyrok nadaje się do wykonania. Sąd uzasadnił to w ten sposób, że jedynie sprzeczność między poszczególnymi składnikami sentencji wyroku uniemożliwia jego wykonanie. W niniejszej sprawie natomiast istnieje sprzeczność między treścią sentencji a uzasadnieniem wyroku. Oznacza to, że wyrok można wykonać.

fot. Ruff - Fotolia.com

Pomyłka sądowa

Sprzeczność między sentencją wyroku a treścią jego uzasadnienia nie jest prawidłowym rozstrzygnięciem sądu

W konsekwencji takiej decyzji izba skarbowa wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną, a sąd tą skargę uwzględnił.

NSA rozstrzyga

W uzasadnieniu wyroku Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że treść sentencji zaskarżonego wyroku jest istotnie rozbieżna z zawartą w uzasadnieniu oceną prawną oraz wspierającą ją argumentacją. Niewątpliwie sąd pierwszej instancji chciał oddalić skargę podatnika, jednakże co innego wynika z jego sentencji. Zdaniem NSA taka postać wyroku jest sprzeczna z prawidłowym rozstrzygnięciem sądu, o jakim mowa w art. 138 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiany błąd sądu należy potraktować jako pomyłkę sądową.

Podstawa prawna:
  • art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o dochodowym od osób fizycznych,
  • wyrok NSA z 10 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1327/10.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

oprac. : Anna Żak / Spółka z o.o. Serwis prawny zarządu Spółka z o.o. Serwis prawny zarządu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: