eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPrzewlekłość postępowania a przychód podatkowy

Przewlekłość postępowania a przychód podatkowy

2012-05-15 12:01

Przewlekłość postępowania a przychód podatkowy

Przychód podatkowy © anna - Fotolia.com

Otrzymanie określonej kwoty od sądu wskutek naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, stanowiącej dla otrzymującej przychód z innych źródeł, nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według zasad ogólnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 26.04.2012 r. nr IPTPB2/415-97/12-2/AK.

Przeczytaj także: Przewlekłość postępowania: odszkodowanie bez podatku dochodowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Postanowieniem Sądu Okręgowego V Wydział Cywilny – Odwoławczy, na podstawie przepisów ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, wnioskodawczyni zostało przyznane odszkodowanie, które przesłano na jej konto bankowe w 2011 r. Odszkodowanie wypłacił Sąd Rejonowy, który następnie wystawił także informację PIT-8C na powyższe. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy otrzymaną kwotę pieniężną należy opodatkować podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, za wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
c. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
g. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

fot. anna - Fotolia.com

Przychód podatkowy

Przewlekłość postępowania a przychód podatkowy

Z kolei, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Na podstawie art. 448 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.

Zadośćuczynienie, analogicznie jak odszkodowanie, jest szczególnym rodzajem świadczenia polegającego na naprawieniu szkody, czyli uszczerbku, jakiego doznaje poszkodowany we wszystkiego rodzaju dobrach przez prawo chronionych, w tym w dobrach osobistych. Chodzi zarówno o uszczerbek majątkowy jak i niemajątkowy. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie różnicują świadczeń odszkodowawczych w zależności od tego, czy dotyczą naprawienia szkody majątkowej czy niemajątkowej, a tym samym użyte przez ustawodawcę pojęcie odszkodowania należy odnosić również do zadośćuczynienia pieniężnego za szkodę niemajątkową (tj. za doznaną krzywdę). Oznacza to, że użyte w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie odszkodowania odnosi się także do zadośćuczynienia, będącego formą wynagrodzenia za krzywdy poszkodowanego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Różne stanowiska Izb Skarbowych.

    Konto usunięte / 2013-10-14 17:31:22

    Witam.
    Różne stanowiska poszczególnych Izb Skarbowych w kwestiach zwolnienia czy też
    nie zwolnienia z podatku za wygrane skargi na przewlekłość postępowania pasują
    jak ulał do cytatu z szekspirowskiego "Hamleta"-"źle się dzieje w państwie polskim"
    Mimo wcześniejszych pism Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tych sprawach do ministrów sprawiedliwości i finansów,oraz prokuratora generalnego,rozbieżności
    interpretacyjne nadal występują,a jednolitej wykladni dotyczącej tego zagadnienia nie ma.W moim przypadku podatek za wygraną skargę w Sądzie
    Apelacyjnym w Warszawie musiałem roku bieżącym zapłacić,gdyż takie
    stanowisko zajęła w odpowiedzi na moją interpretację Izba Skarbowa
    w Katowicach.To wszystko jest chore,ale nie ma kto zająć się leczeniem tego
    zjawiska.Pozdrawiam.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: