eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweInformacje VAT UE a wykreślenie z rejestru

Informacje VAT UE a wykreślenie z rejestru

2012-05-14 11:35

Informacje VAT UE a wykreślenie z rejestru

Informacje VAT UE a wykreślenie z rejestru © Comugnero Silvana - Fotolia.com

Jednym z obowiązków nałożonych na podatników przez ustawodawcę, w zakresie zawieranych transakcji unijnych, jest informowanie fiskusa o wartości tych transakcji na informacji podsumowującej VAT-UE. Nie zawsze jednak transakcje takie występują. Czy trzeba wtedy składać informacje zerowe? Jak powyższe ma się w stosunku do wykreślenia z rejestru VAT UE przez urząd skarbowy?

Przeczytaj także: Informacja podsumowująca VAT-UE za kwartał

Zasady sporządzania informacji podsumowujących określa art. 100 ustawy o podatku VAT. Mówi on przede wszystkim, że w informacjach tych wykazuje się wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów oraz świadczenia usług na rzecz kontrahentów z innych krajów członkowskich, dla których miejsce świadczenia określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT (z pewnymi wyjątkami).
Informacje takie składa się za okresy miesięczne, a przy spełnieniu pewnych dodatkowych warunków za okresy kwartalne.

Ustawodawca nakazuje składać informacje podsumowujące w zakresie dokonanych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dokładnie tego słowa użył ustawodawca w art. 100 ust. 1 ustawy o VAT. Co za tym idzie, a z czym zgadzają się także organy podatkowe, podatnik nie ma obowiązku składania takiej informacji, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu tudzież kwartale) transakcje takie nie wystąpiły. Nie trzeba zatem składać tzw. zerowych informacji podsumowujących.

Niemniej część podatników decyduje się na składanie takich informacji, aby organ podatkowy nie wykreślił ich z rejestru podatników VAT UE. Działanie to motywują oni brzmieniem art. 97 ust. 15 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje mianowicie, że w przypadku gdy podatnik zajmujący się transakcjami wewnątrzwspólnotowymi, zarejestrowany jako podatnik VAT UE, nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla go z urzędu z rejestru jako podatnika VAT UE i powiadamia go o powyższym.

fot. Comugnero Silvana - Fotolia.com

Informacje VAT UE a wykreślenie z rejestru

Ustawodawca nakazuje składać informacje podsumowujące w zakresie dokonanych transakcji wewnątrzwspólnotowych

Warto się jednak zastanowić, czy o informacje podsumowujące w przytoczonym przepisie ustawodawcy chodziło. Przepis ten traktuje bowiem o tym co się stanie, gdy przez pewien okres czasu podatnik nie będzie składał deklaracji, nie zaś informacji podsumowujących. Pojęć tych nie należy ze sobą utożsamiać. Na ich wyraźne rozgraniczenie wskazuje także ustawodawca: deklaracjom podatkowym został poświęcony art. 99 ustawy o VAT (dział X rozdział 2), zaś o informacjach podatkowych mówi art. 100 tejże ustawy (dział X rozdział 3).

Tym samym niezłożenie przez półroczny okres czasu informacji podsumowujących VAT UE, gdy w tym okresie nie występują transakcje wewnątrzwspólnotowe, z całą pewnością nie spowoduje wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT UE. Jeżeli natomiast przez ten okres czasu podatnik nie będzie składał deklaracji dla podatku VAT (np. VAT-7), może spodziewać się tego, że zostanie wykreślony ze wskazanego rejestru z urzędu.

Powyższe potwierdzają także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.06.2011 r. nr ITPP2/443-459/11/AP wskazał, że „(…) z uwagi na fakt niedokonywania w okresie od lipca 2010 r. do lutego 2011 r. żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych, Spółka nie miała obowiązku składania informacji podsumowujących. Jeśli Spółka będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT UE i składając deklaracje VAT-7, w których nie wykazywała transakcji wewnątrzwspólnotowych, sama nie dopełniła obowiązku zgłoszenia zaprzestania wykonywania tych czynności, dla organu podatkowego oznaczało to, że pozostawała w gotowości do ich podjęcia. Ponadto należy wyjaśnić, iż wykreślenie z urzędu z rejestru podatnika VAT UE, o którym mowa w art. 97 ust. 15 ustawy, następuje w przypadku niezłożenia przez podatnika za 6 kolejnych miesięcy deklaracji podatkowych, a nie informacji podsumowujących. Prawidłowe jest więc stanowisko Spółki, iż fakt niezłożenia przez 6 kolejnych miesięcy informacji podsumowujących, jest bez znaczenia dla posiadania przez Spółkę statusu podatnika VAT UE.(…)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Czy ma być wnt?

    Dzień dobry, Został zakupiony towar w Czechach z polskiej firmy, natomiast nie był przywiezionym do Polski lecz sprzedany na Niemcy. Czy w tej ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: