Ulga na złe długi - płatność ratalna
2012-04-27 12:43
Przeczytaj także: Nieściągalne wierzytelności: korekta podatku
W wyroku WSA w Olsztynie z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 537/11 Sąd uznał, że:
Podjęcie czynności zmierzających do korekty nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 180 dni od bezskutecznego upływu terminu płatności należności wykazanej w fakturze. W przypadku ustalenia w umowie, iż płatność ma następować w ratach, o uprawdopodobnieniu nieściągalności części wierzytelności można mówić dopiero po upływie 180 dni od płatności każdej raty.
W stanie faktycznym rozstrzyganym przez Sąd, podatnik wraz z żoną dokonał sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Zgodnie z umową płatność z tytułu tej transakcji miała nastąpić w czterech ratach, rozłożonych w czasie na cały rok. Terminy płatności poszczególnych rat określono w akcie notarialnym. W dniu podpisania aktu notarialnego wystawiona została faktura VAT na całą kwotę należności wynikającą z umowy.
Sąd podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że nie można 180-dniowego terminu, po którym wierzytelność uznaje się za nieściągalną liczyć od terminu płatności pierwszej raty określonej w umowie, ale od poszczególnych terminów płatności kolejnych rat. Nie ma znaczenia fakt, że faktura została wystawiona w dniu podpisania aktu notarialnego i objęła całą kwotę należności. Należy brać pod uwagę terminy płatności poszczególnych rat, które zostały określone w akcie notarialnym i w stosunku do kwot przypisanych do poszczególnych terminów płatności w odpowiednim czasie uznać ich nieściągalność i korygować VAT należny.
4. Skutki zastosowania ulgi na złe długi
Podatnik, który skorzystał z ulgi na złe długi, ma obowiązek wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego, zawiadomić o dokonanej korekcie właściwy dla podatnika urząd skarbowy wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego.
Wierzyciel obowiązany jest również zawiadomić o dokonanej korekcie dłużnika w ciągu 7 dni od dnia jej dokonania, a kopię tego zawiadomienia przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla wierzyciela. Obowiązek ten wynika z przepisu art. 89a ust. 6 ustawy o VAT.
Dłużnik, który otrzymał takie zawiadomienie o korekcie i nie uregulował należności w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, ma obowiązek odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.
W przypadku gdy dłużnik skoryguje już podatek na podstawie powołanego przepisu, a w późniejszym terminie ureguluje całość lub część należności, ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym uregulował należność.
Przykład
Podatnik w deklaracji za luty 2012 r. skorzystał z ulgi na złe długi. Załóżmy, że w dniu 6 kwietnia 2012 r. otrzyma na rachunek bankowy całą zaległą należność od dłużnika. W związku z uregulowaniem należności przez dłużnika, podatnik będzie miał obowiązek wykazania w deklaracji za kwiecień 2012 r. kwoty podatku należnego, który został uprzednio (w lutym) skorygowany w ramach ulgi na złe długi.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Poradnik VAT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)