Ulga na złe długi - płatność ratalna
2012-04-27 12:43
Ulga na złe długi © Yong Hian Lim - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieściągalne wierzytelności: korekta podatku
1. Warunki zastosowania ulgi na złe długiZ ulgi na złe długi podatnik (wierzyciel) skorzystać może przy łącznym spełnieniu następujących warunków:
- dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
- wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- wierzytelności nie zostały zbyte,
- od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,
- wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
2. Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności
Przepis art. 89a ust. 1 i 1a ustawy o VAT stawia warunek, że korekta podatku należnego dotyczyć może wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Uwaga
Uprawdopodobnienie nieściągalności ma miejsce wówczas, gdy wierzytelność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
fot. Yong Hian Lim - Fotolia.com
Ulga na złe długi
Wierzyciel, który zamierza skorzystać z ulgi na złe długi ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie dłużnika. Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin na zapłatę wierzytelności przez dłużnika po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru ww. dokumentu przez dłużnika.
Przykład
W dniu 23 stycznia 2012 r. podatnik wysłał do dłużnika zawiadomienie o zamiarze skorygowania VAT należnego od niezapłaconych wierzytelności. Dłużnik odebrał ww. zawiadomienie 24 stycznia 2012 r. Wierzyciel jeszcze w tym samym miesiącu uzyskał informację o odbiorze zawiadomienia przez dłużnika. W ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia przez dłużnika, czyli do dnia 7 lutego 2012 r. dłużnik nie uregulował swojego zobowiązania.
Jeżeli pozostałe warunki do skorzystania z ulgi na złe długi zostały spełnione, wierzyciel miał prawo skorygować VAT należny w deklaracji za luty 2012 r.
3. Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi, w przypadku płatności ratalnej?
Kwestia prawa wierzyciela do skorzystania z ulgi na złe długi budzić może wątpliwości w sytuacji, gdy należność za towar czy usługę - zgodnie z zawartą umową - płacona ma być w ratach, a dłużnik nie reguluje żadnej z ustalonych w umowie rat. Uprawdopodobnienie nieściągalności ma miejsce wówczas, gdy wierzytelność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Powstaje zatem wątpliwość, w jaki sposób liczyć należy ww. termin, a mianowicie, czy od terminu płatności pierwszej raty, która nie została przez dłużnika uregulowana, czy od terminu płatności każdej kolejnej raty określonego w umowie, czy na fakturze.
oprac. : Poradnik VAT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)