Podatek VAT: remanent gdy likwidacja działalności
2012-04-10 13:32
Przeczytaj także: Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym firmy
Obowiązek sporządzenia spisu z natury w przypadku likwidacji działalności gospodarczej wynika z art. 14 ustawy o VAT. Ust. 1 tego przepisu mówi, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
- zaprzestania przez czynnego podatnika VAT będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Obowiązek podatkowy w przypadkach, o których mowa wyżej, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu
W takiej sytuacji podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnicy są obowiązani także załączyć informację o dokonanym spisie z natury oraz o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że przytoczone wyżej przepisy odnoszą się do towarów w szerokim znaczeniu tego słowa, a nie jedynie towarów handlowych. Tym samym spisem tym objęte są nie tylko towary handlowe, czy produkty, ale także składniki majątku składające się na wyposażenie firmy czy też jej środki trwałe (a więc także i nieruchomości, flota samochodowa, maszyny i urządzenia itp.), ale tylko te, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ponieważ wskazany wyżej spis z natury podlega opodatkowaniu, konieczne jest ustalenie tutaj podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT (o czym z kolei mówi art. 14 ust. 8), a więc cena nabycia (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Chodzi tutaj o wartość rynkową netto towarów.
Od tak ustalonej podstawy opodatkowania wysokość podatku liczy się na takich samych zasadach, jakie miałyby zastosowanie w przypadku odpłatnego zbycia towarów ujętych w tym spisie. Co za tym idzie stawka podatku, a tym samym także i wysokość podatku VAT, będzie zależna od tego, jakiego towaru dotyczą. Głównie będzie miała tutaj zastosowanie stawka podstawowa, która obecnie wynosi 23%. Dla określonych grup towarów może ona jednak wynosić odpowiednio 8 czy też nawet 5%, a niekiedy możliwe będzie także zastosowanie zwolnienia.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)