eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweŚrodki trwałe: różnice kursowe VAT a wartość początkowa

Środki trwałe: różnice kursowe VAT a wartość początkowa

2012-04-02 12:01

W przypadku zakupu czy też wybudowania środków trwałych, konieczne jest ustalenie ich wartości początkowej, od której to będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Do wartości tej zalicza się niekiedy także powstałe różnice kursowe, jednak nie w każdym przypadku.

Przeczytaj także: Współwłasność samochodu: amortyzacja i ubezpieczenie

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma kupiła maszynę produkcyjną, której wartość została wyrażona w euro. Na fakturze dokumentującej zakup podatek VAT został przeliczony w złotówkach wg kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Zapłata całej faktury także nastąpiła w euro, jednakże wg kursu innego, aniżeli ten, po którym został przeliczony podatek VAT na fakturze. Czy powstałe w ten sposób różnice kursowe należy uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego?

Sposób ustalania wartości początkowej środka trwałego jest różny w zależności od tego, w jaki sposób podatnik stał się jego właścicielem. W przypadku jego odpłatnego nabycia wartością początkową jest cena nabycia. Przez tę należy natomiast rozumieć kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. O powyższym mówią art. 22g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Tak ustaloną cenę nabycia koryguje się następnie o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 5 updof).

Tym samym różnice kursowe wpływają na wartość początkową środka trwałego, o ile zostały naliczone w ściśle określonym czasie, tj. przed jego przekazaniem do używania. Jeżeli te wystąpiłyby później, na wartość początkową takiego składnika majątku już nie wpływają, a są zaliczane bezpośrednio w przychód lub koszty uzyskania przychodu (w zależności od tego, czy mamy do czynienia z dodatnimi czy ujemnymi różnicami kursowymi).

W pierwszej kolejności trzeba zatem określić, kiedy te zostały naliczone. W naszym przykładzie jednak o powyższym nic się nie mówi. Przypomnijmy, różnice kursowe powstają tutaj jako różnica pomiędzy wartością faktury za zakup środka trwałego, przeliczoną z euro na złote wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury a wartością faktury za zakup środka trwałego przeliczoną z euro na złote wg kursu faktycznie zastosowanego w dniu zapłaty za tę fakturę (a jeżeli nie jest możliwe ustalenie tego kursu, wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty).

Gdyby jednak zostały one naliczone jeszcze przed oddaniem do używania środka trwałego, to i tak w całości nie zawsze będą one wpływały na wysokość wartości początkowej. Dlaczego?

Chodzi tutaj o różnice kursowe powstałe w stosunku do podatku VAT. Zdaniem organów podatkowych bowiem mimo tego, że z ekonomicznego punktu widzenia różnice takie występują, tak co do zasady nie są one brane pod uwagę w rachunku podatkowym. A to dlatego, że podatek VAT z reguły nie stanowi przychodu ani też kosztu uzyskania przychodu, a co za tym idzie, powyższych nie powinny stanowić także powstałe od niego różnice kursowe.

Od zasady tej występuje jednak wyjątek. Mowa tu o sytuacji, gdy kupujący nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupowej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Co za tym idzie, jeżeli w stosunku do zakupu przedmiotowej maszyny podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury oraz różnice kursowe zostały naliczone przed przekazaniem tego składnika majątku do używania, wpłyną one na wartość początkową wskazanego środka trwałego także w części dotyczącej podatku VAT (jako że i jego wartość zostanie zaliczona do wartości początkowej). W pozostałych przypadkach ewentualne różnice kursowe będą wpływać na wartość początkową tego składnika majątku jedynie w części, która dotyczy wartości netto nabytej maszyny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: