Jaka data sprzedaży na fakturze VAT korygującej?
2012-03-28 13:27
Przeczytaj także: Faktury korygujące: nie zawsze potwierdzenie odbioru
Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a gdy data ta różni się od daty sprzedaży - również datę sprzedaży. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur - Dz. U. nr 68, poz. 360). Również faktura korygująca wystawiona z powodu udzielenia rabatu (w tym - uznania reklamacji) powinna zawierać generalnie datę sprzedaży. Wynika to z § 13 ust. 2 pkt 2 lit. a) ww. rozporządzenia, gdzie postanowiono, że faktura korygująca powinna zawierać dane zawarte w fakturze pierwotnej, określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4.WAŻNE: Data sprzedaży to faktyczna data dokonania transakcji (sprzedaży towaru lub wykonania usługi), która widnieje na fakturze pierwotnej (lub data wystawienia tej faktury, jeśli nie podano daty sprzedaży, gdyż daty te są identyczne).
Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2011 r., nr IPPP1/443-816/11-4/AW:
"(...) Odnosząc się do daty sprzedaży (...), jaką Wnioskodawca winien umieścić na (...) fakturze korygującej do faktury pierwotnej (...), należy wskazać, iż data sprzedaży nie jest datą wystawienia faktury korygującej, lecz datą sprzedaży, jaka została określona na pierwotnej fakturze, do której odnosi się ta korekta. Zatem na wystawionej przez Spółkę fakturze korygującej winna zostać wpisana data sprzedaży (...) tożsama z datą sprzedaży widniejącą na fakturze pierwotnej. (...)"
Zatem podatnik na fakturze korygującej jako datę sprzedaży powinien podać datę sprzedaży towaru z 2011 r. Powinien podać również datę wystawienia tej korekty, czyli generalnie datę uznania reklamacji (obowiązek podania na korekcie daty jej wystawienia wynika z § 13 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
![Faktura korygująca na sprzedaż która nie doszła do skutku [© apops - Fotolia.com] Faktura korygująca na sprzedaż która nie doszła do skutku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/faktura-VAT/Faktura-korygujaca-na-sprzedaz-ktora-nie-doszla-do-skutku-242092-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)