Kasa fiskalna: zerowy raport fiskalny dobowy?
2012-03-26 13:20
Przeczytaj także: Dobowy raport fiskalny a brak sprzedaży
Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Pod pojęciem sprzedaży kryje się natomiast odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).
Szczegóły w zakresie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych reguluje z kolei rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Precyzuje ono m.in. podstawowe pojęcia używane przy kasach rejestrujących jak i dodatkowe obowiązki podatników urządzenia te stosujące.
I tak w §2 pkt 18 wskazanego rozporządzenia ustawodawca wskazał, co należy rozumieć pod pojęciem raportu fiskalnego (dobowego, miesięcznego, okresowego lub rozliczeniowego). Otóż jest to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne w obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub inny wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.
Mówi ono także, co należy rozumieć pod pojęciem sprzedaży na potrzeby tego rozporządzenia (§2 pkt 20). Otóż są to czynności, o których mowa w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, czyli czynności opisane wyżej.
Podstawowe warunki stosowania kas rejestrujących zawiera natomiast §7 przytoczonego rozporządzenia. Jego ust. 1 pkt 1 mówi, że podatnicy stosujący te urządzenia winni dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy;
§7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia wskazuje natomiast, że podatnicy ci obowiązani są także sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.
Analizując przytoczone przepisy można zatem dojść do wniosku, że obowiązek sporządzania raportów fiskalnych (dobowych i miesięcznych) uzależniony jest od tego, czy w danym okresie wystąpiła sprzedaż. §2 pkt 18 rozporządzenia mówi bowiem, że raport fiskalny zawiera sumaryczne dane o obrocie i kwotach podatku (które w przypadku braku sprzedaży będą wynosić zero), zaś §7 ust. 1 pkt 2 wskazuje, że po zakończeniu sprzedaży w danym okresie sporządza się określony raport fiskalny.
Co za tym idzie, jeżeli w danym okresie (dobie, miesiącu) sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie wystąpiła, nie ma także obowiązku sporządzania zarówno raportów fiskalnych dobowych jak i miesięcznych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)