Płatnik: urząd skarbowy a zmiana adresu
2012-03-12 12:34
Obowiązkiem płatnika jest m.in. naliczanie, pobieranie i wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń swoich pracowników. Te wpłaca do jednego urzędu skarbowego - właściwego dla płatnika. Co jednak w sytuacji, gdy ten zmieni adres?
Przeczytaj także: Płatnik odpowiada za zaliczki
Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr mieszka w Lesznie. Działalność gospodarczą prowadzi w dwóch miejscach: Lesznie oraz Rawiczu. 5 marca 2012 r. zmienił miejsce zamieszkania na Rawicz. Do którego urzędu skarbowego powinien wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń swoich pracowników?Art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
Płatnik z naszego przykładu jest osobą fizyczną. Co za tym idzie zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń swoich pracowników jest obowiązany wpłacać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania (nie ma tutaj znaczenia adres prowadzenia działalności gospodarczej). Przed przeprowadzką będzie to zatem Urząd Skarbowy w Lesznie, a po zmianie Urząd Skarbowy w Rawiczu.
Problem pojawia się jednak w określeniu, od kiedy zaliczki należy wpłacać do nowego urzędu skarbowego? Czy będą to już wpłaty zaliczek na podatek odprowadzanych w marcu?
Odpowiedzi na powyższe należy szukać w przepisach Ordynacji podatkowej, a dokładniej w jej art. 18 §1. Mówi on, że jeżeli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego.
Jak powyższe rozumieć? Przepis ten odnosi się wprost do sposobu określania właściwości miejscowej organu podatkowego w zakresie m.in. uiszczania zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracowników. Wskazuje on mianowicie, że do starego urzędu skarbowego należy wpłacać te zaliczki, które zostały pobrane włącznie do miesiąca przeprowadzki. Tym samym w naszym przypadku Urząd Skarbowy w Lesznie będzie właściwym w zakresie przekazywanych zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników pobranych zarówno w lutym, a płatnych do 20 marca, jak też pobranych w marcu a płatnych w kwietniu 2012 r. Dopiero zaliczki pobrane od kwietnia 2012 r. płatnik przekaże do nowego urzędu, czyli Urzędu Skarbowego w Rawiczu.
Warto przy tym zwrócić także uwagę na art. 18a Ordynacji podatkowej, który wskazuje, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń (z pewnymi wyjątkami nieistotnymi w naszym przypadku).
Tym samym po zmianie adresu zamieszkania nowy urząd skarbowy będzie dla naszego płatnika właściwy także w sprawach, które dotyczą okresów jeszcze sprzed zmiany tego adresu (np. do nowego urzędu będą składane korekty deklaracji za lata wcześniejsze, tutaj też zostanie złożony m.in. PIT-4R za rok 2012).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)