eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na złe długi: korekta podatku naliczonego

Ulga na złe długi: korekta podatku naliczonego

2012-03-05 13:32

Jeżeli wierzyciel dłużnika postanowi skorzystać, w stosunku do nieuregulowanych należności, z tzw. ulgi na złe długi określonej w ustawie o podatku od towarów i usług, dłużnik jest zobowiązany skorygować odliczony wcześniej podatek naliczony. Korekty takiej nie może jednak dokonać na bieżąco, a w okresach, w których pierwotnie podatek odliczył.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi w VAT od grudnia 2008

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik nie regulował swoich zobowiązań wynikających z faktur dokumentujących nabyte towary od jednego ze swoich kontrahentów. Ten bezsilnie ponaglając go o zapłatę, w końcu postanowił skorzystać z ulgi na złe długi. Ulga ta ma objąć faktury za okres listopad 2010 – czerwiec 2011. Nasz podatnik otrzymał zawiadomienie od wierzyciela, że w stosunku do tych wierzytelności z ulgi on skorzysta. Czy w takiej sytuacji dłużnik może dokonać korekty podatku naliczonego w jednym okresie, najlepiej w bieżącej deklaracji?

Obowiązki dłużnika na gruncie podatku VAT w przypadku skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi, zostały określone w art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług. I tak jeżeli dłużnik otrzyma od wierzyciela zawiadomienie o zamiarze skorzystania ze wskazanej ulgi oraz w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania nie ureguluje ciążącego na nim zobowiązania, jest on zobowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.

Tym samym ustawodawca wymaga tutaj, aby dłużnik skorygował odliczony wcześniej podatek z faktur, w stosunku do których wierzyciel skorzystał obecnie z ulgi na złe długi, w okresie rozliczeniowym, w którym faktury te zostały ujęte w rachunku podatkowym. Każdorazowo zatem trzeba się cofnąć z korektą wstecz do miesiąca odliczenia. Nie ma możliwości dokonania korekty podatku naliczonego za cały okres wskazany w przykładzie w bieżącej deklaracji VAT, jak też w jednej deklaracji za którykolwiek z poprzednich miesięcy.

Jeżeli wskutek dokonania takiej korekty powstanie zaległość podatkowa, dłużnik jest obowiązany do jej uregulowania wraz z naliczonym odsetkami za zwłokę.

Warto przy tym pamiętać, że w przypadku częściowego uregulowania należności przed upływem 14 dniowego terminu, o którym mowa wyżej, stosowna korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.

Ważne jest także to, że w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa wyżej, dłużnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę podatku, który został skorygowany w rozliczeniu za okres, w którym należność tę uregulował. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: