WDT: transport towaru a rozliczenie VAT
2012-03-02 08:24
Przeczytaj także: WDT: sfałszowana dokumentacja a stawka VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka, podatnik zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Nabywcy tych towarów są zarejestrowanymi podatnikami podatku od wartości dodanej w innych krajach członkowskich. Są oni także zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na dokonywane WDT na rzecz tych kontrahentów spółka wystawia faktury VAT, gdzie w jednej pozycji jest ujmowany towar, zaś w odrębnej koszty jego transportu. Koszty tego transportu, który jest świadczony przez firmy zewnętrzne, ponosi spółka, która następnie obciąża nimi kontrahentów unijnych. W obowiązujących terminach posiada ona przy tym dowody uprawniające ją do stosowania 0% stawki podatku VAT z tytułu dokonanej WDT. Powstała wątpliwość, czy wykazywanie w odrębnej pozycji faktury kosztów transportu jest prawidłowe, a także jak ten transport uwzględniać na deklaracji VAT-7? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, specyfikując na fakturze WDT transport w odrębnej pozycji od towaru traktuje to całościowo, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, gdyż obrotem jest cała kwota należna z tytułu sprzedaży. Spółka uważa, iż kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, m. in. koszty transportu, ubezpieczenia, itp.
Spółka wykazuje koszty transportu w osobnej pozycji dla informacji niektórych swoich kontrahentów (na ich życzenie), nie ma jednak podpisanych umów przewidujących odrębne rozliczanie kosztów transportu.
Swoje stanowisko uzasadnia faktem, iż do określenia podstawy opodatkowania w WDT stosuje się art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje natomiast całość świadczenia należnego od nabywcy.
Zdaniem Spółki, nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów koszty transportu są wliczane do podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania w WNT jest bowiem kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Obejmuje ona m. in. wydatki dodatkowe takie jak koszty transportu pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z powyższym, jeżeli podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wlicza do podstawy opodatkowania koszty transportu, którymi został obciążony przez dostawcę, to analogicznie dostawca nie powinien opodatkowywać ich odrębnie.
Zdaniem Spółki, prawidłowo wykazuje w poz. 31 deklaracji VAT-7 towar łącznie z transportem, jako całość świadczenia. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Sprzedajesz na Amazonie: uważaj na problemy z rozliczeniem VAT [© Thomas Vogt - Fotolia.com] Sprzedajesz na Amazonie: uważaj na problemy z rozliczeniem VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprzedaz-przez-Internet/Sprzedajesz-na-Amazonie-uwazaj-na-problemy-z-rozliczeniem-VAT-219328-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)