eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePokój hotelowy: zakup a podatek VAT

Pokój hotelowy: zakup a podatek VAT

2012-02-29 12:53

Pokój hotelowy: zakup a podatek VAT

Zakup pokoju hotelowego: stopa zwrotu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny pokoi hotelowych mogą zawierać różne stawki VAT - 8% lub 23%. Wynika to m.in. z różnego przeznaczenia gruntu i samego budynku. Zapłacony VAT można jednak "odzyskać". Jednym z warunków jest wynajmowanie pokoju za pośrednictwem firmy, która zajmuje się poszukiwaniem najemców. Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest gwarancja stopy zwrotu.

Przeczytaj także: Usługi odśnieżania a podatek VAT

Popularność inwestowania w pokoje hotelowe rośnie z roku na rok. Dane o transakcjach przeprowadzonych przez Lion’s House i Home Broker wskazują, że takich inwestycji było w 2011 roku pięciokrotnie więcej niż w 2010. Można się spodziewać, że w tym roku ich popularność będzie dalej rosła z uwagi na relatywnie wysoką stopę zwrotu względem ponoszonego ryzyka.

Szacując rentowność inwestycji w taką nieruchomość, czyli potencjalny roczny przychód z najmu względem wartości netto pokoju hotelowego, trzeba uwzględnić podatek VAT. Cena, jaką inwestor musi zapłacić za nieruchomość zawiera bowiem VAT, ale podatek ten można „odzyskać”. Wysokość podatku, a także termin, w jakim wraca on na konto posiadacza nieruchomości wpływa jednak na wysokość stopy zwrotu z inwestycji w pierwszym roku. Gotówka „zamrożona” w podatku nie pracuje bowiem przez kilka miesięcy. Co więcej, im stawka podatku jest wyższa, tym więcej trzeba jej zgromadzić, bo banki finansujące zakup pokoi hotelowych standardowo nie kredytują tej części ceny nieruchomości, która odpowiada podatkowi VAT (kredytują tylko cenę netto). ).

Nawet pół roku na zwrot VAT
Aby móc obniżyć podatek należny (do zapłacenia) o podatek naliczony, jaki wynika z faktury zakupowej, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, ale trzeba zarejestrować się jako tzw. podatnik VAT czynny (koszt ok. 170 zł).

Uwaga! Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że tylko wtedy można dokonać odliczenia zawartego w cenie nabycia VAT, gdy zakupiony lokal służy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Nie skorzystają więc z niego te osoby, które wybiorą zwolnienie z VAT, do czego mają prawo jeśli osiągana przez nie sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł rocznie.
Aby móc korzystać z odliczenia VAT bardzo ważne jest też spełnienie innego warunku – wynajem pokoju musi odbywać się za pośrednictwem firmy, która zajmuje się poszukiwaniem najemców. W przeciwnym wypadku będziemy mieć bowiem do czynienia z tzw. najmem na własny rachunek. A w tej sytuacji (jeśli pokój wynajmowany jest na cele mieszkalne) nie będzie nam przysługiwać prawo do odliczenia, a tym samym zwrotu VAT zawartego w cenie nabycia.


Jeżeli kwota podatku naliczonego w danym miesiącu (lub kwartale) jest wyższa od kwoty podatku należnego możliwe są dwa rozwiązania. Albo obniża się o tę kwotę zobowiązanie za następny miesiąc (kwartał) albo występuje o zwrot różnicy do urzędu skarbowego. O ile więc nie jest się w tak komfortowej sytuacji, że w danym okresie rozliczeniowym VAT zawarty w cenie pokoju hotelowego niweluje nam VAT należny fiskusowi (czyli wynikający ze sprzedaży lub świadczenia usług), trzeba wystąpić o zwrot VAT-u do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy powinien zwrócić nabywcy podatek w ciągu 60 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej (dłużej, bo do 180 dni, będą czekały te osoby, które nie wykonały czynności opodatkowanych, czyli nie wynajmowały pokoju w okresie rozliczeniowym).

Co ciekawe, stawka VAT stosowana wobec lokali w konkretnych inwestycjach jest zróżnicowana. Może to być zarówno 23%, jak i 8%. Co więcej, może się nawet okazać, że w jednym budynku część lokali jest sprzedawanych ze stawką obniżoną, a inne - z podstawową. Lion’s House sprawdził, jak sytuacja wygląda w wybranych inwestycjach z gwarantowaną cena najmu.

fot. mat. prasowe

Zakup pokoju hotelowego: stopa zwrotu

Przykładowe inwestycje hotelowe z umowami gwarantowanymi


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Kupno pokoju hotelowego bez kontrolowania to farsa!

    Lukasz / 2013-09-13 17:35:18

    Kupiliśmy pokój w hotelu Diva w Kołobrzegu 3 lata temu. Jesteśmy z centralnej Polski więc o weekendowych wyjazdach nie można myśleć. Okazało się, że są to oszuści wynajmujący pokój bez twojej wiedzy. Rachunki za prąd wychodzą jak codziennego użytkowania, a wg nich pokój wynajmowany był tylko w jeden weekend w miesiącu. Tydzień wynajęcia przez kilka miesięcy. A rachunki olbrzymie za zużycie prądu i wody. W poprzednie wakacje w ogółe niby nie wynajmowali a zużycie było. Przyjeżdżamy do Kołobrzegu bez informowania hotelu. Idziemy do pokoju a tam jakiś gość w środku. Nie poinformowali nas a potem się tłumaczyli, że zapomnieli napisać wcześniej, pomimo że umowa była taka, że zanim ktoś tam wejdzie to dostaniemy maila. W tym roku moja siostra też tam pojechała i jeszcze jedna osoba i za każdym razem ktoś był w pokoju. Pytam się kierowniczki czy jest wynajmowany a ona w słuchawkę kłamie a ja wiem że teraz ktoś tam jest. Hotel Diva to oszuści, kłamcy, złodzieje a do prezes nie można się dodzwonić. Mieli płacić 120 zł dla nas za dobę, reszta dla nich. Ale przecież po co nam płacić, wystarczy powiedzieć, że nikt nie wynajmował a lepiej wziąć te 120zł do kieszeni. Przestrzegam przed zakupem takiego pokoju w hotelu. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Lukasz / 2013-09-13 17:37:49

      Przez tych oszustów, cały personel hotelowy, pokój generuje koszta a nie zyski. Wszystkie te artykuły chyba były sponsorowane przez właśnie hotele żeby potem dy*** swoich klientów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: