Międzynarodowe przewozy osób: rozliczenie VAT
2012-02-21 09:45
Przeczytaj także: Usługi transportowe: obowiązek podatkowy przed TSUE
Nowe przepisy - od 1 stycznia 2012 r.Na mocy art. 1 pkt 28 ustawy z 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 134, poz. 780; dalej: ustawa zmieniająca) do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054; dalej: ustawa o VAT) został dodany rozdział 7a, wprowadzający przepisy art. 134a-134c ustawy o VAT. Przepisy te regulują szczególną procedurę w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób.
Od 1 stycznia 2012 r. podatnicy, którzy świadczą wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski, a także posiadają siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia, a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski, mogą skorzystać ze szczególnej procedury rozliczania podatku wobec tych usług.
Warunkiem skorzystania z procedury jest również niekorzystanie przez tych podatników z możliwości odliczania podatku naliczonego, otrzymania zwrotu tego podatku lub zwrotu różnicy podatku.
Formalności: zgłoszenie VAP-R
Podatnicy, którzy chcą skorzystać ze szczególnej procedury rozliczania podatku, muszą złożyć zgłoszenie (VAP-R) do naczelnika drugiego urzędu skarbowego. Zgłoszenia dokonuje się drogą elektroniczną, za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zgłoszenie to powinno zawierać następujące elementy:
- nazwę podatnika,
- jego adres opatrzony kodem pocztowym,
- adres poczty elektronicznej,
- numer identyfikacji podatkowej dla celów podatku od wartości dodanej przyznany mu w państwie członkowskim siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi, a w przypadku braku siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności - przyznany mu w państwie członkowskim stałego miejsca zamieszkania albo zwykłego miejsca pobytu,
- informację, że podatnik nie został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT.
Następnie naczelnik drugiego urzędu skarbowego nadaje podatnikowi numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego na terytorium kraju ww. usług i drogą elektroniczną na formularzu VAP-5 potwierdza jego zidentyfikowanie jako „podatnika VAT - przewozy okazjonalne”.
Kierujący pojazdem w trakcie wykonywania przewozów okazjonalnych na terytorium Polski zobowiązany jest do posiadania wydruku VAP-5. Obowiązek ten wynika zarówno z przepisów ustawy o VAT, jak i ustawy o transporcie drogowym.
Podatnik zidentyfikowany jako podatnik VAT - przewozy okazjonalne jest zobowiązany do zawiadomienia naczelnika drugiego urzędu skarbowego o wszelkich zmianach danych objętych zgłoszeniem w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym zmiana nastąpiła. Ponadto, spoczywa na nim obowiązek składania deklaracji podatkowych na potrzeby rozliczenia podatku z tytułu wykonywania usług.
oprac. : Marta Grabowska / Portal FK
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)