Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy 2012
2012-02-20 10:52
Przeczytaj także: Obniżenie uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy
Zaliczki uproszczone są zaliczkami miesięcznymi, opłacanymi w terminie do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, za który zaliczka jest wpłacana. Wybór tej metody wiąże się automatycznie z zakazem wpłaty zaliczki na podatek w okresach kwartalnych.To pierwsza niedogodność, z którą trzeba się liczyć przy wyborze tej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Drugą natomiast jest to, że zaliczkę trzeba wpłacać także wtedy, gdy firma w danym okresie poniosła stratę tudzież dochód, który nie wywoływałby obowiązku zapłaty podatku. A to dlatego, że zaliczka ta jest płatna w stałej wysokości, ustalonej na podstawie dochodu uzyskanego w jednym z poprzednich lat podatkowych.
Ponadto, jak już podkreślono we wstępie, nie wszyscy z tej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy mogą skorzystać. Przysługuje ona jedynie tym, którzy z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej płacą podatek na zasadach ogólnych wg skali podatkowej lub podatek liniowy oraz podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych. Przywilej ten nie przysługuje natomiast ryczałtowcom. Ponadto z zaliczek uproszczonych nie mogą skorzystać także ci, którzy w danym roku podatkowym lub roku poprzedzającym dany rok dopiero otworzyli działalność gospodarczą tudzież w ostatnich latach ponosili na niej stratę bądź dochód niepowodujący powstania podatku.
Wpłacanie zaliczek uproszczonych ma jednak swoje plusy, które czynią je bardzo atrakcyjnymi. Otóż przy tej formie wpłacania zaliczek z góry jest znane obciążenie firmy z tytułu podatku dochodowego w trakcie roku podatkowego, dzięki czemu możliwe jest lepsze zaplanowanie wydatków przedsiębiorstwa. Wysokość tych zaliczek nie ulega w trakcie roku co do zasady zmianie i to nawet wtedy, gdy dochód podatnika istotnie wzrośnie.
Sposób ustalania zaliczek w formie uproszczonej jest różny w zależności od tego, czy podatnik płaci podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też od osób prawnych.
W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych podstawę obliczenia zaliczek w formie uproszczonej stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, jeżeli w pierwszym ze wskazanych zeznań podatnik nie wykazał dochodu z tego źródła albo wykazał dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli sytuacja taka powtórzyła się także w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, wpłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy nie jest możliwe.
Co za tym idzie, w roku 2012 podatnicy mogą wpłacać zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dochodu uzyskanego w roku 2010 (zeznanie roczne składane w roku 2011, a więc poprzedzającym rok 2012) albo w roku 2009, jeżeli w zeznaniu za rok 2010 nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej tudzież dochód ten nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku.
Z tak ustalonego dochodu liczony jest podatek wg skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym albo stawki liniowej. Miesięczna zaliczka na podatek wyniesie natomiast 1/12 ustalonej w ten sposób kwoty podatku. Co ważne, bez wpływu na wysokość tej zaliczki w danym roku podatkowym pozostaje forma opodatkowania, która miała zastosowanie w roku podatkowym, którego dochód stanowi podstawę do ustalenia wysokości bieżącej zaliczki uproszczonej.
Zaliczkę tę zmniejsza się następnie o zapłaconą w danym miesiącu przez podatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z ograniczeniami przewidzianymi w ustawie).
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ci mogą wpłacać zaliczki uproszczone w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a jeżeli nie wykazano w nim podatku należnego – w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego rok wcześniej. Jeżeli i w tym nie został wykazany podatek należny, nie ma możliwości wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.
Trzeba przy tym podkreślić, że w przypadku osób prawnych rok podatkowy może trwać krócej lub dłużej aniżeli 12 miesięcy. W takim przypadku możliwe jest wpłacanie zaliczki miesięcznej za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Co za tym idzie, jeżeli przykładowo rok podatkowy spółki, z którego to podatek należny jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości zaliczek w formie uproszczonej, trwał 10 miesięcy, przy wyliczaniu wysokości zaliczki uproszczonej należy zastosować wskaźnik 1/10.
Zawiadomienie fiskusa
Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wpłacania zaliczek w formie uproszczonej, muszą o tym w określonym terminie pisemnie zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają na to czas do 20 lutego danego roku podatkowego. Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób prawnych natomiast zawiadomienie takie muszą złożyć w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym. Tak wybrana forma wpłacania zaliczek dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik zrezygnuje z niej i zawiadomi o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego w terminach wskazanych wyżej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)