Stacja kontroli pojazdów: rabaty i zniżki a podatek
2012-02-14 05:31
Przeczytaj także: (Nie)udokumentowane bonifikaty a przychód firmy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca wskazał, że prowadzi stację kontroli pojazdów, w której wykonuje okresowe badania techniczne pojazdów samochodowych. Ceny poszczególnych rodzajów badań określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Nie przewiduje ono jednocześnie zakazu stosowania różnorakich rabatów. Wnioskodawca zadał zatem pytanie, czy zastosowanie rabatu (bonifikaty) do tych cen, przez co zmniejszy się przychód należny w podatku dochodowym, nie naruszy prawa podatkowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia „bonifikata”, a zatem należy odnieść się do definicji słownikowych. Według Słownika Języka Polskiego PWN, pod redakcją M. Szymczyka, Warszawa 1996 r., „bonifikata” - to zmniejszenie ustalonej ceny towaru lub usługi; zniżka od ustalonej ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę, opust, rabat. Natomiast „rabat” – oznacza zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów jednorazowo lub w określonym czasie, upust.
W praktyce udzielenie rabatu polega więc na obniżeniu ceny zakupu usług lub towarów. „Ceną”– zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie Stacji Kontroli Pojazdów, w celu podniesienia konkurencyjności na rynku i zdobycia większej ilości kontrahentów, zamierza stosować rabaty (bonifikaty) od świadczonych usług w zakresie przeprowadzania badań okresowych pojazdów samochodowych.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przychodem z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach Stacji Kontroli Pojazdów w zakresie wykonywania badań technicznych pojazdów samochodowych są kwoty należne z tytułu sprzedaży usług, po wyłączeniu wartości udzielonych bonifikat (rabatów).
Wartość udzielonych bonifikat pomniejsza więc, co do zasady, przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W praktyce, przychodem Wnioskodawcy są faktycznie osiągnięte utargi dzienne ze sprzedaży świadczonych usług. Zaznaczyć należy, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Ponadto zaznaczyć należy należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują kwestii dokumentowania bonifikat (rabatu), ale prawidłowe ich udokumentowanie jest konieczne dla możliwości obniżenia przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Podkreślić również należy, że w momencie sprzedaży obie strony transakcji znają cenę (wartość) sprzedaży. Cena (wartość) ta powinna zatem znaleźć odzwierciedlenie w dokumencie potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży usługi.
Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy, a także zdarzenie przyszłe opisane we wniosku stwierdzić należy, że bonifikata (rabat) bezspornie pomniejsza przychód. Jednakże, aby mogła ona zostać odzwierciedlona w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji podatkowej powinna być udokumentowana prawidłowym i rzetelnym dowodem księgowym. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)