eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSprzedaż składnika majątku gdy zawieszenie firmy

Sprzedaż składnika majątku gdy zawieszenie firmy

2012-02-10 13:00

Co do zasady podczas zawieszenia działalności gospodarczej podatnicy nie mogą wykonywać żadnych czynności związanych z firmą. Ustawodawca przewidział tutaj jednak pewne wyjątki. Jeden z nich dotyczy majątku firmy w postaci środków trwałych i wyposażenia. Pojawia się tutaj jednak pytanie, jak w takim przypadku rozliczyć podatki?

Przeczytaj także: Deklaracje VAT-UE gdy zawieszenie działalności

Podstawowe kwestie dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z jej przepisami przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może prowadzoną firmę zawiesić. Okres zawieszenia wynosi tutaj od 30 dni do 24 miesięcy (okres zawieszenia może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach), przy czym pewien wyjątek został wskazany dla lutego. Otóż jeżeli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, minimalnym okresem, na jaki można zawiesić działalność gospodarczą, jest liczba dni lutego przypadająca w danym roku kalendarzowym. Co za tym idzie, w tym szczególnym przypadku okres zawieszenie może wynosić minimalnie 28/29 dni.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać z niej bieżących przychodów. Wskazana ustawa niektóre czynności jednak dopuszcza. Mówi o tym art. 14a ust. 4. Otóż w trakcie zawieszenia przedsiębiorca:
  1. ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  2. ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  6. ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Nie ma zatem przeszkód, aby w trakcie zawieszenia firmy sprzedać np. środek trwały i to bez konieczności jej odwieszania. Jak w takiej sytuacji wywiązać się jednak z obowiązków podatkowych?

Art. 44 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku obliczania oraz wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Mimo to jest on w dalszym ciągu zobowiązany do złożenia zeznania rocznego nawet wówczas, gdy okres zawieszenia obejmował cały rok podatkowy. Co za tym idzie, podatek dochodowy z tytułu sprzedaży składnika majątku w okresie zawieszenia działalności gospodarczej zostanie rozliczony w tym zeznaniu rocznym.

Co do samego ustalenia dochodu/straty na sprzedaży danego składnika majątku, przedsiębiorcę obowiązują tutaj te same zasady, jak w sytuacji, w której to firma nie byłaby zawieszona. Warto przy tym pamiętać, że składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono tę działalność (art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Co się zaś tyczy podatku VAT, tutaj także ustawodawca zwolnił podatników z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Jak się jednak łatwo domyślić i od tej reguły przewidziane zostały wyjątki. Te zawiera art. 99 ust. 7b ustawy o VAT, który to w pkt 5 mówi, że zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych nie dotyczy okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Co za tym idzie, w przypadku podatku VAT transakcję sprzedaży składnika majątku firmy należy rozliczyć na bieżąco.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: