eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZwolnienie podmiotowe z podatku VAT w 2012 r.

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT w 2012 r.

2012-02-06 12:06

Przeczytaj także: Rejestracja VAT a działalność zwolniona z podatku


Jeżeli nabywca jest podatnikiem zwolnionym z VAT ze względu na wysokość obrotu (co ma miejsce w niniejszej sytuacji) a dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas nabywca (Czytelnik) w odniesieniu wyłącznie do tej transakcji staje się podatnikiem VAT, przy czym nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT czynny.

Spółka cywilna w tej sytuacji w terminie do 25 stycznia 2012 r. będzie zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-9M i odprowadzenia kwoty 460 zł jako VAT należnego od dokonanego zakupu.

Najprawdopodobniej w miesiącu grudniu br. przekroczę limit obrotów uprawniający do zwolnienia i stanę się czynnym podatnikiem VAT. Czy będę mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w towarach, które nie zostaną sprzedane przed dniem utraty prawa do zwolnienia?
Podatnik, który traci prawo do zwolnienia podmiotowego lub z niego rezygnuje, na mocy art. 113 ust. 5 ustawy o VAT ma możliwość odliczenia podatku naliczonego, zawartego w zakupach dokonanych przed dniem utraty tego prawa.

Za zgodą naczelnika właściwego urzędu skarbowego, może on zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wynikający z dokumentów celnych oraz kwotę podatku zapłaconego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia.

Jednakże warunkiem skorzystania z tego prawa jest sporządzenie przez podatnika spisu z natury zapasów towarów posiadanych w dniu, w którym utracił on prawo do tego zwolnienia lub z niego zrezygnował. Kwotę podatku naliczonego w tym przypadku stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.

Sporządzony przez podatnika spis należy przedłożyć w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Ponadto prawo do obniżenia podatku należnego powstaje nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu, bądź też w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 pkt 4 w związku z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Jako osoba fizyczna w czerwcu 2010 r. rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych, którą zlikwidowałem w lutym 2011 r. nie przekraczając kwoty uprawniającej do zwolnienia. We wrześniu br. rozpocząłem działalność w zakresie usług budowlanych. Czy do limitu zwolnienia z VAT obowiązującego w 2011 r. biorę pod uwagę te dwie działalności, czy tylko usługi budowlane?
W myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są m.in. osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Jeżeli zatem osoba fizyczna w danym roku np. rozpoczyna i likwiduje działalność, po czym ponownie ją rozpoczyna, to dla ustalenia limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z VAT należy brać pod uwagę łączną wartość uzyskanych obrotów. Mamy tu bowiem do czynienia z tym samym podatnikiem, legitymującym się tym samym numerem identyfikacji podatkowej.

Warto zwrócić uwagę, że inaczej będzie w sytuacji, gdy podmiotem gospodarczym będzie spółka cywilna. Likwidacja, a następnie uruchomienie nowej spółki, nawet gdy będzie to także spółka cywilna o tym samym składzie osobowym - rodzi m.in. ten skutek, że podatnik ma inny numer identyfikacji podatkowej, a zatem w świetle ustawy o VAT jest to nowy podmiot gospodarczy, dla którego ustalany jest zupełnie nowy limit obrotów.

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT. Ze względu na niskie obroty w 2010 r. wybrałem zwolnienie z VAT. Na początku 2012 r. z powodu trudnej sytuacji finansowej mam zamiar zlikwidować działalność. Czy w tej sytuacji zobowiązany będę odprowadzić VAT należny z remanentu likwidacyjnego?
Obowiązek opodatkowania podatkiem VAT remanentu likwidacyjnego ma zastosowanie do podatników, którzy zaprzestali wykonywanie czynności opodatkowanych i na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT obowiązani są do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Powyższe reguluje art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Z pytania wynika, iż podatnik w 2010 r. wybrał zwolnienie podmiotowe VAT ze względu na niskie obroty. Nie zakończył on więc działalności gospodarczej, a jedynie stał się podatnikiem zwolnionym z VAT. Likwidując działalność na początku 2012 r. jako podatnik zwolniony podmiotowo z VAT nie będzie podlegał zatem ww. przepisom. W tej sytuacji nie będzie miał obowiązku opodatkowania posiadanych przez niego towarów, przy nabyciu których dokonał odliczenia podatku naliczonego.

W ramach prowadzonej działalności dokonuję sprzedaży kosmetyków, perfum, wód toaletowych. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?
Obecnie ze zwolnienia z podatku VAT korzystać mogą podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim (jak i bieżącym) roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Z prawa do zwolnienia z VAT wyłączeni zostali jednak podatnicy dokonujący m.in. dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Wynika to z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT.

Warto przypomnieć, iż przepis ten w tym brzmieniu obowiązuje od 1 marca 2009 r. Zmiana ta wprowadzona została w związku z wejściem w życie od 1 marca 2009 r. nowej ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zgodnie z którą wyroby kosmetyczne (między innymi perfumy oraz wody toaletowe) nie są objęte podatkiem akcyzowym.

W myśl definicji określonej w art. 2 ust. 1 obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe, to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do tej ustawy.

Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu sprzedaż kosmetyków, perfum, wód toaletowych, do produkcji których wykorzystywany jest alkohol etylowy skażony nie wyklucza możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: