eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZwrot wydatków zleceniobiorcy a powstanie przychodu

Zwrot wydatków zleceniobiorcy a powstanie przychodu

2012-01-16 12:35

Jeśli z umowy zlecenia będzie wynikało wprost, że zleceniodawca udostępnia swój własny środek transportu zleceniobiorcy oraz zapewnia miejsca noclegowe, a zleceniobiorca będzie ten środek transportu wykorzystywał wyłączne do celów realizacji zleconego zadania, to nie powstanie obowiązek ustalenia przychodu po stronie zleceniobiorcy.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Pytanie: Czy dokonywane przez zleceniodawcę działania w postaci np. udostępnienia zleceniobiorcy miejsca noclegowego lub udostępnienie mu środka transportu w celu prawidłowego wykonania zlecenia będą stanowiły dla zleceniobiorcy przychód?

Odpowiedź: Jeśli z umowy zlecenia będzie wynikało wprost, że zleceniodawca udostępnia swój własny środek transportu zleceniobiorcy oraz zapewnia miejsca noclegowe, a zleceniobiorca będzie ten środek transportu wykorzystywał wyłączne do celów realizacji zleconego zadania, to nie powstanie obowiązek ustalenia przychodu po stronie zleceniobiorcy.

Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 lipca 2008 r. (sygn. IBPB2/415-708/08/BD).

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, a za wykonanie zlecenia, jeżeli z umowy ani okoliczności nie wynika inaczej, należy się wynagrodzenie. Tak wynika z przepisów zawartych w art. 734 § 1 i 735 § 1 kc.

Wynagrodzenie zwykle odpowiada wykonanej pracy, a co do jego wysokości strony umawiają się w zawartej umowie. Oprócz wypłaty wynagrodzenia zleceniodawca powinien m.in. zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poniósł w celu należytego wykonania zlecenia, a ponadto zleceniodawca powinien również zwolnić zleceniobiorcę od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym. Zleceniobiorcy należy się więc zwrot wydatków, które poniósł w celu należytego wykonania zlecenia (art. 742 kc).

Wynika z tego, że zwrot wydatków nie będzie utożsamiany z wynagrodzeniem za wykonanie zlecenia chyba, że strony umówiłyby się inaczej.

Jeśli więc strony umówiły się, że zamiast zwracać wydatki zleceniodawca zapewni zleceniobiorcy potrzebny do wykonania czynności transport i nocleg, należy uznać, że po stronie zleceniobiorcy nie powstaje ani odpłatne ani nieodpłatne świadczenie, a przychodem do opodatkowania jest wyłącznie ustalone w umowie wynagrodzenie za wykonanie zlecenia.

Podstawa prawna:
  • Art. 734 § 1, art. 735 § 1 oraz art. 742 Kodeksu cywilnego.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie Płace w firmie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: