Pakiety medyczne: zaliczka na podatek i składki ZUS
2012-01-05 12:50
Przeczytaj także: NSA: pakiety medyczne to przychód pracowników
Pełny skład Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 24 października 2011 r. podjął uchwałę (sygn. akt II FPS 7/10), zgodnie z którą: "Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy.". Przypominamy, że taką też uchwałę podjął w dniu 24 maja 2010 r. siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FPS 1/10).W świetle powyższej uchwały wartość ww. pakietów medycznych podlega opodatkowaniu. Jest ona również oskładkowana. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowi bowiem przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Przepisy ustawy o sus oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), dalej rozporządzenia składkowego nie wymieniają takiego rodzaju przychodu jako zwolnionego z oskładkowania.
Ważne: Do przychodów pracowników, uprawnionych do korzystania z opieki medycznej, podlegających opodatkowaniu i oskładkowaniu powinna być doliczona wartość abonamentu medycznego.
W niektórych okolicznościach może on być wyłączony ze składek na podstawie przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. Zgodnie z jego treścią, w podstawie wymiaru składek ZUS nie uwzględnia się korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegających na uprawnieniu m.in. do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.
Na mocy powołanego przepisu wartość pakietu świadczeń medycznych jest wyłączona z oskładkowania, jeśli pracownicy ponoszą z tego tytułu częściową odpłatność, a prawo do świadczenia medycznego zostało uregulowane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania lub w przepisach o wynagradzaniu.
Zwracamy uwagę! Oskładkowaniu nie podlega wartość pakietu świadczeń medycznych dla pracownika pobierającego zasiłek macierzyński lub przebywającego na urlopie wychowawczym. W ww. okresach pracownik nie podlega pracowniczym ubezpieczeniom, ale jako osoba odpowiednio pobierająca zasiłek macierzyński, przebywająca na urlopie wychowawczym. Dla tych osób podstawę wymiaru składek na przedmiotowe ubezpieczenia stanowi kwota zasiłku macierzyńskiego oraz kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem składki za te osoby są naliczane (opłacane przez ZUS) wyłącznie od ww. kwot, za wyjątkiem przychodów ze stosunku pracy należnych za wcześniejszy okres świadczenia pracy wypłacanych w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. Powyższe potwierdził ZUS w odpowiedzi udzielonej na zapytanie naszego Wydawnictwa (pismo z dnia 14 września 2010 r.).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Ubezpieczenia i Prawo Pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)