PIT-y 2011: właściwe zeznanie podatkowe
2012-01-02 13:03
Przeczytaj także: Rozliczenie PIT za 2011 r. do 30 kwietnia
Jeżeli na formularzu PIT-37 dla danych przychodów opodatkowanych w ten sposób nie znalazło się miejsce, trzeba złożyć PIT-36 pamiętając przy tym, że na nim można wykazać także wszystkie dochody/przychody, dla których ustawodawca przewidział PIT-37. Oznacza to, że w takim przypadku PIT-37 mimo osiągania np. przychodów z pracy, nie jest już składany. Dochód ten bowiem zostanie wykazany wraz z innymi na PIT-36. W zasadzie prawidłowym wydaje się być stwierdzenie, że tutaj jest miejsce dla wszystkich tych przychodów, dla których zabrakło miejsca na innych formularzach. Można tutaj wymienić m.in. przychody:
- z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
- od których podatnicy byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
- ze źródeł przychodów położonych za granicą,
- z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,
- korzystają z tzw. kredytu podatkowego
- doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci
- obniżają dochód o straty z lat ubiegłych
- uzyskują przychody z tzw. innych źródeł (np. nagrody, sprzedaż przed upływem pół roku prywatnych rzeczy ruchomych itp.)
- sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu danego roku podatkowego
- prowadzą działy specjalne produkcji rolnej
Jak już wskazano wyżej, ponieważ PIT-36 pozwala na ujęcie także wszelkich dochodów mieszczących się w kręgu zainteresowania zeznania PIT-37, w przypadku ich wystąpienia łącznie z którymś z przypadków wyżej wskazanych, podatnik składa jedynie formularz PIT-36.
Inaczej przy nieruchomościach
Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku podatku od przychodu/dochodu uzyskanego ze sprzedaży prywatnych nieruchomości tudzież praw majątkowych. Tutaj bowiem w zależności od tego, kiedy te zostały nabyte/wybudowane, obowiązują różne zasady opodatkowania przychodu/dochodu uzyskanego z ich sprzedaży i co ciekawsze, podatek taki jest wykazywany w różnych formularzach. Z początkiem 2012 r. będziemy mieli w tym zakresie pewne uproszczenie. A to dlatego, że pierwsze zasady opodatkowania mają zastosowanie do nieruchomości nabytych/wybudowanych do końca 2006 r. Tutaj trzeba złożyć PIT-23 (w terminie 14 dni od daty sprzedaży) oraz zapłacić 10-proc. podatek od uzyskanego ze sprzedaży przychodu, chyba że zostanie on przeznaczony na cele mieszkaniowe. Trzeba jednak pamiętać, że to źródło przychodu powstaje jedynie wówczas, gdy odpłatne zbycie nastąpi w terminie pięciu lat licząc od końca roku, w którym dana nieruchomość (prawo majątkowe) została nabyta/wybudowana. Jak łatwo policzyć w przypadku nieruchomości nabytych do końca 2006 r. źródło przychodu powstaje, o ile zbycie nastąpiło do końca 2011 r. W zasadzie zatem PIT-23 (przy założeniu złożenia go w terminie) będzie ważny jeszcze kilkanaście początkowych dni 2012 roku.
Kolejne zasady opodatkowania mają zastosowanie do nieruchomości i praw majątkowych nabytych/wybudowanych w latach 2007-2008. Podatek należny od dochodu uzyskanego ze zbycia powyższych wykazuje się razem z innymi dochodami na jednym z trzech formularzy: PIT-36, PIT-36L i PIT-38, w zależności od osiągniętych w tym roku innych dochodów. Podatek z tego tytułu wykazuje się tutaj obok podatku z innych źródeł wykazanych na stosownym formularzu. Jeżeli inne dochody tutaj nie wystąpiły, a co za tym idzie, podatnik nie miałby obowiązku składania żadnego PIT-a, podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych dokonanych w roku 2011 wykazuje się na formularzu PIT-36. Dodajmy w tym miejscu, że termin zapłaty tego podatku, jak i złożenia zeznania, to 30 kwietnia 2012 r.
Sytuacja wygląda jeszcze inaczej w przypadku odpłatnego zbycia w 2011 r. nieruchomości i praw majątkowych nabytych/wybudowanych po 2008 r. Otóż dochód z tego tytułu rozlicza się w terminie do 30 kwietnia 2012 r. na formularzu oznaczonym symbolem PIT-39. Wtedy to też trzeba zapłacić należny podatek, o ile ten wystąpi.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)