Zwrot VAT na materiały budowlane: zmiany
2011-12-27 13:11
Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie dla właściciela?
Limit zwrotu dla wydatków nie odliczonych w ramach ulg mieszkaniowych wynosi:
- 68,18% kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów opodatkowanych 22%,
- 65,22% dla materiałów opodatkowanych 23%.
Limit zwrotu dla wydatków odliczonych w ramach ulg mieszkaniowych wynosi:
- 55,23% kwoty VAT wynikającej z faktur.
Zwrot przysługuje w okresach 5-letnich i liczymy go od daty złożenia pierwszego wniosku. Wniosek można składać tylko raz w roku, niezależnie od liczby przeprowadzonych inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że nie ma obecnie obowiązku, aby wniosek został złożony w ciągu 6 miesięcy od zakończenia inwestycji.
Należy pamiętać, iż od 1 września 2011 r. obowiązują nowe wzory następujących deklaracji:
- VZM-1
- VZM-1/A
- VZM-1/B
- VZM-1/C
Błędnie złożony wniosek wydłuża czas zwrotu VAT!
Należy także pamiętać o niezbędnych załącznikach i ewentualnie o podpisie współmałżonka.
Do wniosku należy dołączyć kopie:
- pozwolenia na budowę, jeżeli inwestycja wymagała pozwolenia na budowę,
- faktur dokumentujących poniesione wydatki,
- dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę.
Limit zwrotu zależy od ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłoszonego w kwartale poprzedzającym kwartał złożenia wniosku, ale dotycząca ceny metra kwadratowego sprzed dwóch kwartałów. W IV kwartale 2011 r. podstawą ustalenia limitów jest cena z II kwartału 2011 r., która wyniosła 3.819 zł.
Jeżeli prawidłowość złożonego wniosku nie budzi wątpliwości, zwrot dokonywany jest w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dokonanie zwrotu poprzedza wydanie decyzji określającej wysokość kwoty zwrotu. Decyzję tę naczelnik urzędu skarbowego wydaje w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wypłata kwoty zwrotu następuje w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji.
Warunkiem wypłaty jest brak zaległości podatkowych. W przeciwnym wypadku zwrot VAT podlega z urzędu zaliczeniu na poczet tych zaległości wraz z odsetkami za zwłokę.
Podstawa prawna:
- ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. nr 177, poz.1468 ze zm.);
- obwieszczenie ministra infrastruktury z 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. U. nr 11, poz. 35);
- komunikat Prezesa GUS z 25 sierpnia 2011 r. w sprawie ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2011 r. (Dz. Urz. GUS z 31 sierpnia 2011 r. nr 9, poz. 41).
W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.
1 2
oprac. : Lidia Pogodzińska / Serwis Podatkowy VAT