Zwrot VAT na materiały budowlane: zmiany
2011-12-27 13:11
Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie dla właściciela?
Zwrot VAT otrzymamy np. za zakup grzejników czy parkietu, ale za zakupione farby już zwrot nie przysługuje.W związku z komunikatem Prezesa GUS z 25 sierpnia 2011 r. w sprawie ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2011 r., od 1 października do 31 grudnia 2011 r., obowiązują nowe limity zwrotu VAT za materiały budowlane dotyczące wniosków składanych w IV kwartale 2011 r.
Należy pamiętać, iż aby zwrot przysługiwał, wydatki muszą być poniesione na:
- remont lokalu mieszkalnego,
- budowę, nadbudowę, rozbudowę lub remont budynku mieszkalnego,
- na przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku którego powstał lokal mieszkalny.
Spory rodzi przede wszystkim pojęcie, co dokładnie stanowi remont lokalu lub budynku. Aby zapewnić jednoznaczność pojęcia, prace remontowe zostały wskazane w załączniku do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468).
Trzeba pamiętać, iż zwrot VAT nie przysługuje w zakresie remontu pomieszczeń przynależnych do lokali, tj. piwnicy, strychu, komórki czy garażu.
Inne niezbędne warunki do skorzystania z ulgi, o których przypomina MF, to:
- wydatki są udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, wystawionymi od 1 maja 2004 r.,
- poniesione wydatki dotyczyły zakupu materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7% na 22% lub wyższą (23%, 24%, 25%),
- osoby fizyczne ubiegające się o zwrot nie są podatnikami podatku od towarów i usług i nie dokonały zakupu materiałów budowlanych w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,
- osoby fizyczne posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane albo tytuł prawny do remontowanego budynku (lokalu) mieszkalnego (szerzej o tytule prawnym w części dotyczącej załączników do wniosku),
- osoby fizyczne posiadają pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji wymagającej takiego pozwolenia.
W przypadku wniosków składanych przez osoby fizyczne pozostające w związku małżeńskim, wniosek powinien zawierać również dane małżonka, tj.:
- imię i nazwisko,
- identyfikator podatkowy,
- adres zamieszkania oraz
- podpis, bez względu na sposób złożenia wniosku (wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków).
Powyższy obowiązek nie dotyczy małżonków w stosunku, do których orzeczono separację.
oprac. : Lidia Pogodzińska / Serwis Podatkowy VAT