eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPawilon handlowy: sprzedaż a podatek dochodowy

Pawilon handlowy: sprzedaż a podatek dochodowy

2011-12-23 06:08

Sprzedaż budynku wykorzystywanego w firmie, który nigdy nie stanowił składnika majątku prowadzonej działalności gospodarczej oraz od którego nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne, a został on wybudowany z prywatnych środków podatnika, jeżeli następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym został on wybudowany, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14.12.2011 r. nr IPTPB2/415-619/11-2/AK.

Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W latach 1990/1991 wnioskodawca wraz z siostrą wybudowali na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej z własnych środków pawilon handlowy. Od 9 marca 1991 r. była w nim prowadzona działalność gospodarcza w postaci spółki cywilnej – sklep. Budynek nigdy nie został uznany za środek trwały spółki, nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne i przez cały czas stanowił własność prywatną. Działalność gospodarcza została zlikwidowana w sierpniu 2011 r. w związku z czym postanowiono o sprzedaży przedmiotowego budynku. Powstała jednak wątpliwość, czy z tego tytułu trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m. in.:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego odrębną własnością),
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu. (…)

Biorąc pod uwagę, iż pięcioletni termin, o którym mowa w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy w przypadku Wnioskodawcy upłynął z dniem 31 grudnia 1996 r., sprzedaż przedmiotowego budynku (pawilon handlowy) nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło jego wybudowanie.

Oznacza to, że przychód jaki Wnioskodawca uzyska ze sprzedaży przedmiotowego budynku nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze, przyszła sprzedaż budynku w części będącej własnością Wnioskodawcy nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku w którym nastąpiło wybudowanie przedmiotowego budynku minął okres dłuższy niż 5 lat. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: