eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOrgan podatkowy sprawdza zasadność zwrotu VAT

Organ podatkowy sprawdza zasadność zwrotu VAT

2011-12-21 13:08

Przeczytaj także: Zmiany w VAT od grudnia 2008 - zwrot VAT


Taki pogląd akceptują także sądy administracyjne, np. WSA w Łodzi w wyroku z dnia 6 października 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 1045/11 (orzeczenie nieprawomocne). Sąd stwierdził w nim m.in., że organ podatkowy jest uprawniony do wydania tylu postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu podatku, ile jest niezbędne do zakończenia czynności sprawdzających.

Niezwróconą w ustawowym terminie kwotę zwrotu traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Należy zwrócić uwagę, że jeżeli termin zwrotu został przedłużony na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, a przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy musi wypłacić podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami. Są one naliczane w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia na raty.

Korekta deklaracji w trakcie weryfikacji
W praktyce zdarza się, że podatnik po otrzymaniu wezwania do przedłożenia określonych dokumentów w ramach czynności sprawdzających dokonuje analizy swoich rozliczeń i znajduje w nich błędy. Powstaje wówczas wątpliwość, czy może dokonać korekty danej deklaracji w trakcie gdy trwają te czynności.

Możliwość skorygowania uprzednio złożonej deklaracji przewiduje art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których złożenie deklaracji nie jest możliwe. Prawnie skutecznej korekty nie można złożyć za ten okres, który urzędnicy sprawdzają w ramach kontroli lub postępowania podatkowego. Jak bowiem wynika z art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej na czas trwania kontroli lub postępowania podatkowego - w zakresie nimi objętym - uprawnienie do skorygowania deklaracji jest zawieszone. Ustawodawca nie przewidział jednak zawieszenia uprawnienia do skorygowania deklaracji w związku z wszczęciem i prowadzeniem czynności sprawdzających. Oznacza to, że w ich trakcie można skorygować deklarację zawierającą błąd.

"(…) Weryfikacja prawidłowości zwrotu podatku VAT, (…) może nastąpić nie tylko w postępowaniu sprawdzającym ale również w ramach kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego. (…)"
z uzasadnienia wyroku NSA z dnia 5 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 791/10


Najczęściej popełniane błędy w deklaracjach:
  • wypełnienie niewłaściwego druku deklaracji,
  • niewpisanie albo podanie błędnego NIP,
  • podanie nieaktualnych danych identyfikacyjnych,
  • pomyłki przy przenoszeniu kwoty z przeniesienia z poprzedniej deklaracji,
  • niestosowanie zaokrągleń bądź niewłaściwe zaokrąglanie podstawy opodatkowania lub podatku,
  • złożenie deklaracji bez stosownych wniosków,
  • brak podpisu.


Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: